Takie błędy robią rodzice we wnioskach o 500 zł na dziecko
Rodzice i opiekunowie, składający wnioski o środki z programu "Rodzina 500 Plus", nie zawsze robią to poprawnie. Część wniosków, zwłaszcza w systemie elektronicznym, złożona została z błędami.
Jak podkreśla Wiesława Kacperek-Biegańska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, jednym z podstawowych błędów jest pomijanie pierwszego dziecka przy staraniu się o świadczenie na drugie dziecko. Z wniosku wówczas nie wynika, że w danej rodzinie jest dwoje dzieci. Inne błędy to na przykład brak podpisu czy źle wypełnione rubryki związane z dochodem, tam, gdzie rodziny starają się o środki na pierwsze dziecko.
Dyrektor Biegańska zwraca uwagę, że rodzice i opiekunowie nie zawsze czytają instrukcje zawarte we wniosku. Apeluje, by czytać pouczenia zapisane pod nim, gdyż są tam zawarte ważne informacje, dzięki którym wniosek wypełniony będzie poprawnie. Dyrektor dodała, że dzwoniący na infolinię zadają pytania, z których wynika, że instrukcji nie przeczytali.
Program "Rodzina 500 Plus" ruszył 1 kwietnia. Wnioski można składać do 1 lipca włącznie. Wszyscy, którzy to zrobią w tym terminie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia. Do programu będzie można później dołączyć w dowolnym momencie. Świadczenie będzie wówczas przysługiwać od miesiąca, w którym wniosek został złożony.
500 złotych miesięcznie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, do ukończenia przez nie 18. roku życia, bez żadnych dodatkowych warunków. Świadczenie na pierwsze dziecko otrzymają natomiast te rodziny, w których dochód na głowę nie przekracza 800 złotych netto lub 1200 złotych netto - jeśli w rodzinie wychowywane jest dziecko niepełnosprawne.