Trwa ładowanie...

Tarcza antykryzysowa. 5 tys. zł pożyczki dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

Pożyczka w wysokości 5 tys. zł przysługuje samozatrudnionym oraz przedsiębiorcom zatrudniającym do 9 pracowników. Nie muszą dowodzić, że w związku z kryzysem spadły ich przychody. Mogą także wnioskować o jej umorzenie.

Tarcza antykryzysowa. 5 tys. zł pożyczki dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorcówŹródło: Pixabay
d2mceq7
d2mceq7

Pożyczka dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców

Już pierwsza tarcza antykryzysowa przewidywała przyznanie przedsiębiorcom bezzwrotnych pożyczek. Przepisy zakładające udzielanie takiego wsparcia weszły w życie 1 kwietnia, ale ich kształtowi od początku sprzeciwiało się wielu przedsiębiorców – a to dlatego, że w pierwotnej wersji obejmowały niewielką grupę.

Początkowo bowiem umorzenie pożyczki miało dotyczyć tylko tych właścicieli firm, którzy przez 3 miesiące od dnia jej udzielenia nie zmniejszyli stanu zatrudnienia, co z automatu wykluczało samozatrudnionych.

Rząd szybko się zreflektował i przygotował nowe przepisy, które obejmują szerszą grupę odbiorców. Teraz pomoc skierowana jest do wszystkich mikroprzedsiębiorców, czyli osób prowadzących działalność gospodarczą.

d2mceq7

Trzeba jednak spełnić następujące warunki:

• mniej niż 10 osób w firmie,

• roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług nieprzekraczający 2 mln EUR lub suma aktywów jego bilansu wynosi mniej niż 2 mln EUR.

• działalność gospodarczą prowadzona przed 1 marca 2020 roku.

Obejrzyj: Koronawirus. Mikropożyczki dla firm. "5 tys. zł w sam raz na stypę"

Kiedy pożyczka 5000 zł będzie bezzwrotna?

Przedsiębiorca nie będzie musiał zwracać pożyczki, jeśli przetrwa trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

d2mceq7

"We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza, że prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki" – to dokładna treść art. 15 zzd ust. 7 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

To duża zmiana w stosunku do pierwotnego brzmienia przepisów. Pierwsza wersja tarczy zakładała, że warunkiem umorzenia pożyczki było "utrzymanie stanu zatrudnienia z 29 lutego". Teraz wystarczy prowadzić działalność przez trzy miesiące od otrzymania świadczenia.

Pożyczka dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców z urzędu pracy - wniosek o umorzenie

Wniosek o umorzenie pożyczki dla mikrofirmy powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia, w którym spełniony zostanie warunek jej umorzenia, czyli prowadzenie działalności przez 3 miesiące. Wniosek składa się do właściwego powiatowego urzędu pracy w formie elektronicznej lub papierowej.

d2mceq7

Pożyczka dla samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców – uwaga na haczyk

Z dosłownego brzmienia przepisów wynika, że pożyczka będzie bezzwrotna, jeśli beneficjent złoży wniosek o jej umorzenie w terminie 14 dni od dnia spełnienia pierwszego warunku. Wynika z tego, że jeśli samozatrudniony/mikroprzedsiębiorca spóźni się choć o dzień z jego złożeniem, będzie musiał zwrócić uzyskaną pomoc.

Kiedy miną trzy miesiące od udzielenia pożyczki, zainteresowany będzie miał dwa tygodnie na to, by poinformować urząd pracy o tym, że nadal prowadził w tym czasie działalność gospodarczą.

A co, jeśli nie uda się spełnić warunków? Pewną formą pocieszenia dla przedsiębiorcy może być to, że mimo wszystko warunki spłaty są atrakcyjne.

Oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Z kolei okres spłaty pożyczki dla mikrofirmy może wynieść do 12 miesięcy. Karencja w spłacie kapitału wraz z odsetkami wynosi trzy miesiące od dnia udzielenia pożyczki.

d2mceq7

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych krok po kroku

W urzędzie

Wniosek o pożyczkę można złożyć w powiatowym urzędzie pracy właściwym terytorialnie ze względu na miejsce prowadzenie działalności gospodarczej. Dokumenty w formie papierowej można wysłać na adres właściwego urzędu pracy, bądź też złożyć je w zaadresowanej i szczelnie zamkniętej kopercie za pomocą specjalnej wrzutni, która służy do bezkontaktowego obiegu korespondencji.

Przez internet

Aby złożyć wniosek przez internet, należy mieć co najmniej Profil Zaufany, który można założyć za pośrednictwem bankowości internetowej.

d2mceq7

Wchodzimy na stronę praca.gov.pl i w Usługach Elektronicznych Urzędów Pracy wybieramy ikonę znajdującą się po prawej stronie – "Tarcza Antykryzysowa". Zostaniemy przekierowani do sekcji, w której znajduje się kilka oferowanych przez specustawę rozwiązań. Interesuje nas środkowa ikona w górnym rzędzie (żółty koronawirus).

W kolejnym kroku zapoznamy się z instrukcjami oraz zostaniemy poproszeni o wybranie urzędu pracy właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Do znajdującej się na samym dole strony wpisujemy nazwę miasta, system zaproponuje dostępne urzędy.

Następnie przechodzimy do wypełnienia wniosku, w którym wpisujemy wszystkie podstawowe informacje o firmie (adres siedziby, dane kontaktowe, osoby uprawnione do reprezentowania firmy). Jest tam punkt o nazwie "treść wniosku", ale nie musimy tworzyć żadnych elaboratów, a jedynie wpisać wysokość pożyczki, o jaką wnioskujemy oraz sposób przekazania tych pieniędzy.

W rubryce "Stan zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w dn. 29.02.2020 r." samozatrudnieni wpisują "0".

d2mceq7

Kolejny etap to oświadczenia dotyczące tego, że składający jest samozatrudnionym lub mikroprzedsiębiorcą i nigdy nie korzystał ze wsparcia przewidzianego przez specustawę.

Na sam koniec dodajemy dwa załączniki: umowę pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności oraz formularz związany z pomocą publiczną. Oba dokumenty znajdują się na stronach internetowych urzędów pracy.

Na zakończenie procedury, zostanie wygenerowane automatycznie Urzędowe Potwierdzenie Przedłożenia (UPP). Status wniosku można sprawdzić kontaktując się bezpośrednio z powiatowym urzędem pracy lub poprzez portal, na którym wniosek został złożony. Wszelkie pisma w sprawie wniosku złożonego elektronicznie, wnioskodawca będzie otrzymywał na swoje konto w portalu.

Wnioskowana kwota pożyczki będzie w całości i niezwłocznie przelana na podany numer konta, w ciągu do dwóch dni roboczych od podpisania umowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

d2mceq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mceq7