Tarcza antykryzysowa do zmiany. Pracodawca będzie mógł decydować o twoim urlopie

Jak poinformował resort rozwoju, nowe przepisy zapewnią czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku. Rozwiązanie ma zapewnić "równe traktowanie pracowników i zapobieganie ewentualnym nadużyciom". Podpowiadamy, co czeka pracowników po wejściu w życie tarczy antykryzysowej w wersji 4.0.

Tarcza antykryzysowa do zmiany. Pracodawca będzie mógł decydować o twoim urlopie
Źródło zdjęć: © PAP

Tarcza antykryzysowa do zmiany. Ciąg dalszy rewolucji w przepisach

Tarcza antykryzysowa w nowej wersji zapewni pracodawcy możliwość zawieszenia obowiązku odebrania przez pracownika zaległego urlopu do 30 września. Teraz pracodawca będzie mógł zadecydować za pracownika, kiedy ten będzie mógł odebrać zaległy urlop.

Obejrzyj:

Jak tłumaczy resort rozwoju, rozwiązanie ma pozytywnie wpłynąć na płynność pracy firm w okresie wakacyjnym, gdyż właśnie w tym okresie pracownicy najczęściej odbierają zaległe wolne. Ministerstwo podało również, że nowa tarcza antykryzysowa zapewni pracodawcy możliwość "oddelegowania" pracownika na zaległy urlop bez jego zgody.

Tarcza antykryzysowa do zmiany. Rozwiązanie przychylne pracodawcom

- Czasowe zawieszenie obowiązku odbierania zaległych urlopów do 30 września bieżącego roku w okresie epidemii pozwoli pracodawcy wysłać pracownika na zaległy urlop bez jego zgody. Ma to zapobiec kumulacji urlopów niewykorzystanych za zaległe lata oraz urlopów nabytych w bieżącym roku kalendarzowym - uzasadnia decyzję resort rozwoju.

Tarcza antykryzysowa w nowym kształcie wprowadzi również ograniczenie do kwoty 10-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w kwestii odpraw i odszkodowań - w przypadku ustania stosunku pracy, rozwiązania umowy agencyjnej, umowy zlecenia, czy innej umowy o świadczenie usług.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)