Targi mięsa i wędlin "Smak Polski" w Warszawie
W dniach od 20 do 21 lutego 2009 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędą się targi MIĘSO i WĘDLINY „Smak Polski”.
11.02.2009 | aktual.: 12.02.2009 15:03
Spółka Zarząd Targów Warszawskich (ZTW) organizuje już po raz czwarty spotkanie producentów, dystrybutorów i usługodawców branży mięsnej. IV Targi Mięso i Wędliny "Smak Polski" odbędą się w dniach 20 - 21 lutego 2009 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Podobnie jak w 2008 r., będą okazją przedstawienia swojej oferty przez producentów mięsa, przetwórców mięsnych, dostawców surowców mięsnych i półproduktów. W targach uczestniczą też licznie przedstawiciele handlu hurtowego i detalicznego, branżowe media, a także konsumenci z Polski centralnej, ciekawi nowinek i pragnący spróbować smacznych potraw.
Dodatkowo na targach prezentowane będą również usługi, urządzenia i sprzęt techniczny stosowane w przemyśle mięsnym i handlu detalicznym.
O sukcesie ubiegłorocznych Targów zadecydowały m.in. także przeprowadzone w Pałacu Kultury i Nauki spotkania okrągłego stołu polskich producentów z największymi odbiorcami zbiorowymi: wojskiem, sklepami wielkopowierzchniowymi i firmami cateringowymi. Udział w targach wzięło 66 firm. Porównując z poprzednią edycją oznacza to wzrost liczby wystawców o 23 proc. (znacząco wzrosła lista wystawców produkujących wyposażenie dla branży mięsnej). W ciągu trzech dni targi Mięso i Wędliny odwiedziło ponad 6000 osób. Wśród nich znaczącą liczbę stanowili klienci biznesowi. Nie zabrakło gości z zagranicy, przedstawicieli handlu, reprezentujących zarówno sieci handlowe, hurtownie jak i właścicieli niewielkich sklepów mięsnych. Ważną grupę zwiedzających stanowili przedstawiciele gastronomii i firm cateringowych, a to ze względu na stale rosnące ich znaczenie jako odbiorców produkcji zakładów mięsnych.
Targowa konferencja
W ramach targów w piątek 20 lutego br. w godzinach od 11 do 16.30 odbędzie się konferencja i trzy panele dyskusyjne przy okrągłych stołach: wojsko, catering i sklepy wielkopowierzchniowe. Panel dyskusyjny pt. „Zaopatrzenie w mięso i jego przetwory dla służb mundurowych” poprowadzą pułkownik Paweł Kler z Wojskowego Ośrodka Badawczo – Wdrożeniowego Służby Żywnościowej, pułkownik Dariusz Spychała oraz Witold Choiński, prezes Stowarzyszenia Polskie Mięso.
Dyskusję o ceteringu zatytułowaną „Określenie partnera dla sieci cateringowej w celu koordynacji dostaw mięsa w całej Polsce” poprowadzi Robert Modzelewski, prezes firmy EUREST, dyrektor Związku Pracodawców Sektora Cateringu Kontraktowego. Z kolei moderatorem panelu „Polska żywność wygra z sytuacją ekonomiczną dzisiejszych problemów na rynku” będzie Maria Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.
Ponadto udział w panelu dyskusyjnym zapowiedzieli czołowi przedstawiciele reprezentujący m.in.; sklepy wielkopowierzchniowe, służby mundurowe odpowiedzialne za zaopatrzenie dla wojska, producentów mięsa, wędlin, alkoholi, pieczywa, artykułów spożywczych, hurtownie, importerów i eksporterów, portale handlowe, przedstawiciele Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, przedstawiciele poszczególnych urzędów marszałkowskich, przedstawiciele Stowarzyszenia Polskie Mięso, Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy oraz wszystkich związanych bezpośrednio i pośrednio z rynkiem polskiej żywności. Komisarzem targów jest Karolina Chrzanowska.
Nie tylko mięso
Poza wystawcami z branży mięsnej na targach pojawią się też producenci innych artykułów spożywczych: pieczywa, napojów, przypraw, wyrobów alkoholowych, maszyn i urządzeń dla przemysłu mięsnego a nawet akcesoriów kuchennych.
Drugi dzień targów będzie dniem piwnym, z testowaniem produktów browarów regionalnych. Tego dnia szefowie browarów regionalnych opowiedzą o swoich markach. Odbędzie się też konkurs kulinarny gospodyń na najlepszy staropolski przepis z gotowaniem na żywo, według tradycyjnej receptury. Podsumowaniem targów będzie wręczenie nagród Orła Agrobiznesu oraz rozstrzygnięcie konkursu dla gospodyń.
Autor: JS
wtorek, 10 lutego 2009