Trwa ładowanie...
d2g0nb4
13-12-2015 14:25

Tatrzański PN stawia na fotowoltaikę

W szkółce leśnej Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w Kościelisku, powstała elektrownia fotowoltaiczna. Składa się ze 105 paneli polikrystalicznych. Energia ma być wykorzystana na potrzeby szkółkarstwa w parku narodowym.

Share
d2g0nb4

Elektrownia jest w fazie rozruchu, do końca roku ma popłynąć z niej prąd.

Moc elektrowni fotowoltaicznej to 26,25 kW. Prąd zasila nawadnianie sadzonek drzew hodowanych na potrzeby TPN w i zapewnia energię elektryczną dla zaplecza socjalnego pracowników szkółki. Nadwyżki energii będą przekazywane do sieci dystrybucyjnej celem ich wykorzystania do prowadzenia hodowli sadzonek drzew w innych szkółkach TPN.

Dodatkowo na panelach zamontowano instalację pozyskującą deszczówkę, która ścieka do podziemnego zbiornika. Przyrodnicy wykorzystają wodę do podlewania sadzonek w okresie suszy.

Jest to dotychczas największa taka instalacja w TPN. "Z biegiem czasu zdobędziemy większe doświadczenie w funkcjonowaniu instalacji odnawialnych źródeł energii w trudnych warunkach pogodowych, jakie występują na terenie TPN" - powiedziała PAP Ewa Holek z TPN. "Nie wykluczamy, że w przyszłości powstanie ich więcej takich elektrowni na terenie parku" - dodała.

Inwestycja kosztowała ponad 160 tys zł i w części sfinansowano ją z Funduszu Leśnego Lasów Państwowych.

d2g0nb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g0nb4
d2g0nb4