Trwa ładowanie...
dmquy05
06-02-2017 11:05

Tauron Ciepło chce przygotować wykonawców do inwestycji

Spółka ciepłownicza Tauron Ciepło zorganizuje dzień otwarty dla potencjalnych wykonawców inwestycji i remontów oraz dostawców i producentów materiałów. Chce w ten sposób ułatwić im współpracę m.in. przy przygotowywanych inwestycjach.

Share
dmquy05

Podczas zaplanowanego na 15 lutego spotkania w Katowicach spółka m.in. przedstawi zakres prac remontowych i inwestycyjnych przewidzianych na ten rok. W ostatnich dniach zapowiedziała już, że do 2022 r. chce wydać ok. 250 mln zł, w tym połowę z UE, na przyłączenia odbiorców ciepła sieciowego w konurbacji katowickiej.

"Dla nas niezwykle istotne jest, aby drogą przetargu wyłonić z rynku najbardziej konkurencyjne i najlepsze firmy wykonawcze. Ogromny nacisk kładziemy na to, aby przetargi były prowadzone w sposób szeroki, otwarty i przejrzysty, co pozwala na płynną i terminową realizację zadań. Zapraszamy wykonawców na nasze pierwsze otwarte spotkanie" - powiedział cytowany w poniedziałkowej informacji Tauronu Ciepło prezes spółki Jacek Uhryn.

Jej przedstawiciele wyjaśniają też, że celem tej nowej w branży formy komunikacji z kontrahentami ma być poprawa przepływu informacji oraz umożliwienie im zaplanowania i przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem swojego potencjału i portfela zamówień.

W trakcie spotkania przedstawiciele Tauronu Ciepło mają mówić - obok zapowiedzi remontów i inwestycji - m.in. o wymogach formalnych w postępowaniach przetargowych, zasadach etyki obowiązujących w spółce we współpracy z firmami zewnętrznymi, procedurach bezpieczeństwa dla firm wykonawczych oraz zasadach korzystania z platformy zakupowej Tauronu.

dmquy05

W ub. tygodniu koncern informował, że spółka Tauron Ciepło przygotowuje się m.in. do realizacji wewnętrznego programu likwidacji niskiej emisji, który ma doprowadzić m.in. do ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza w regionie - pochodzących ze spalania śmieci i złej jakości paliwa w domowych piecach.

Jego kluczowym elementem mają być przyłączenia do sieci nowych odbiorców, do których ma trafić ogółem ponad 180 megawatów mocy cieplnej. W perspektywie ma to oznaczać roczną redukcję emisji do atmosfery ok. 52 tys. ton dwutlenku węgla oraz ok. 250 ton pyłów zawieszonych. Program ma objąć osiem miast regionu.

Spółka wykonała już pełną inwentaryzację dotyczącą możliwych do przyłączenia tam do sieci budynków i prowadzi wstępne rozmowy ws. przyłączeń z potencjalnymi odbiorcami. Na ten cel zamierza wydać do 2022 r. ok. 250 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie opiewające na około połowę tej wartości Tauron Ciepło złożył w naborze programu "kompleksowej likwidacji niskiej emisji na terenie konurbacji śląsko-dąbrowskiej", który koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

dmquy05

Ten zestaw działań przygotowany przez katowicki WFOŚiGW ma być sfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 - w ramach tzw. działania 1.7. Program obejmuje cały subregion centralny woj. śląskiego. Jego budżet to blisko miliard złotych.

Władze Tauronu ciepło liczą, że program nowych przyłączeń do sieci spółki zachęci odbiorców do ubiegania się o wsparcie finansowe ze środków unijnych na instalacje wewnętrzne centralnego ogrzewania i ciepłej wody i termomodernizację. O środki te mogą się starać zarówno zarządcy wspólnot, jak i spółdzielni mieszkaniowych.

Tauron Ciepło zrealizował już w ostatnich latach m.in. wiele inwestycji związanych z zabezpieczaniem dostaw ciepła systemowego w regionie. Kosztem ok. 66 mln zł spółka uruchomiła w ub. roku w Katowicach trzy nowe kotły, a w zakładzie wytwarzania w Tychach rozpoczęła eksploatację nowego kogeneracyjnego bloku ciepłowniczego.

Firma inwestuje też w sieci - w ciągu poprzednich trzech lat m.in. za prawie 148 mln zł zmodernizowała system ciepłowniczy w czterech miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Był to największy tego typu projekt w regionie. W końcu 2015 r. roku Tauron Ciepło kosztem ok. 50 mln zł połączył też istniejące odcinki sieci ciepłowniczych w Siemianowicach Śląskich, Katowicach i Chorzowie, a pod koniec ub. roku kupił ponad 2 km czynnych sieci ciepłowniczych w Chorzowie.

Tauron Ciepło należy do największych spółek ciepłowniczych w kraju. Dostarcza ciepło do ok. 700 tys. odbiorców.

dmquy05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dmquy05
dmquy05