Trwa ładowanie...
dgnhtvu
dgnhtvu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Tauron i PKM Jaworzno testują technologię ładowania autobusów elektrycznych

Współpracę w badaniach i rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych rozpoczęły spółki Tauron Dystrybucja i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dgnhtvu

Przez rok przetestują autobus elektryczny i infrastrukturę do jego ładowania w warunkach normalnej eksploatacji.

PKM w Jaworznie poinformował, że używany do testów pojazd to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy autobus Yutong E12LF, od czwartku obsługujący wybrane kursy linii 307 (jego producent deklaruje zasięg 150 km na jednym ładowaniu).

"Tauron już dawno rozpoczął badania nastawione na dynamiczny rozwój nowego segmentu rynku jakim jest elektromobilność i planuje kolejne projekty z jej zakresu. W działania te wpisuje się współpraca z samorządami rozwijającymi na swoim terenie zrównoważony transport publiczny, stawiający na pojazdy elektryczne i nowe technologie. Chcemy wspierać tego typu działania" - zadeklarował wiceprezes Tauronu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda.

dgnhtvu

Jaworznicki PKM testuje pojazdy elektryczne od blisko czterech lat. Aby zdobyć doświadczenie pod kątem rozwoju floty z alternatywnym napędem, w ub. roku samorządowy przewoźnik wprowadził autobus elektryczny do regularnej eksploatacji - wyprodukowany w Polsce Solaris Urbino 12 electric.

"W najbliższym czasie, z pomocą środków unijnych, planujemy wymienić połowę naszej floty na autobusy elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat ok. 20-25 autobusów powinna jeździć na prąd. Przy takiej skali niezwykle ważną kwestią jest wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie technologii ładowania" - zaznaczył prezes PKM Jaworzno Zbigniew Nosal

W pierwszym etapie współpracy tej spółki z Tauronem testowana będzie infrastruktura ładowania typu plug-in. Ponieważ rozwój elektromobilności wymaga m.in. rozwoju i dostosowania sieci dystrybucyjnych, przedmiotem badań będą m.in. wpływ ładowania na parametry jakości energii w sieci dystrybucyjnej oraz wydajność często ładowanych baterii.

W kolejnym etapie uruchomiona będzie pilotażowa stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii dla autobusów elektrycznych. System zostanie wykorzystany do testów i prac badawczo-rozwojowych związanych z zarządzaniem procesem ładowania i optymalnym wykorzystaniem infrastruktury elektroenergetycznej.

dgnhtvu

Dla PKM Jaworzno współpraca z dystrybutorem energii ma być kolejnym krokiem w budowaniu nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowej komunikacji miejskiej. Tauron liczy na doświadczenia dotyczące magazynowania energii, rozwoju inteligentnych sieci energetycznych (tzw. smart grid) oraz poprawy efektywności energetycznej.

Współpraca Tauronu Dystrybucji z samorządem w zakresie transportu publicznego to kolejne przedsięwzięcie koncernu w segmencie elektromobilności. W marcu br. spółka rozpoczęła testowanie czterech samochodów elektrycznych w Krakowie i Wrocławiu, chcąc przekonać się, na ile sprawdzą się one jako część firmowej floty.

W projekcie nazwanym "Energia dla mobilności" sprawdza faktyczne parametry użytkowania czterech kupionych elektrycznych samochodów marki Nissan: dwóch osobowych dla pracowników załatwiających służbowe sprawy i dwóch minivanów m.in. dla serwisantów i monterów. Analizy mają m.in. służyć decyzji o ew. rozbudowie floty elektrycznych aut w spółce.

Tauron uczestniczył już w projektach promujących korzystanie z elektrycznego transportu. W ostatnich latach firma współpracowała z samorządem Katowic w projekcie "Pojazdy elektryczne w miejskiej Europie", finansowanym z unijnego programu Urbact II. Uczestniczące w nim europejskie miasta wymieniały doświadczenia na temat zrównoważonych strategii nastawionych na promowanie i użytkowanie pojazdów elektrycznych oraz tworzyły lokalne plany działania.

dgnhtvu

Tauron jest również sygnatariuszem podpisanego w czerwcu listu intencyjnego między Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Politechniką Warszawską i spółkami sektora energetycznego. Dotyczy on współpracy przy badaniach i analizach dotyczących rozwoju, promowania i upowszechniania elektromobilności Polaków, rozwoju przemysłu elektromobilności w Polsce, a szczególnie - współdziałania w uruchamianiu i wdrażaniu wyników prac naukowo-technicznych w tym zakresie.

Tauron Dystrybucja jest częścią działającej głównie na południu Polski grupy Tauron Polska Energia. Spółka odpowiada za sieci energetyczne i dystrybucję energii do odbiorców końcowych.

dgnhtvu

Podziel się opinią

Share

dgnhtvu

dgnhtvu