Trwa ładowanie...
30-06-2010 10:00

Tauron nie zabłysnął

Tauron nie przyniósł inwestorom zysków na debiucie - kurs akcji rozpoczął pierwszy dzień na GPW na poziomie 5,13 PLN, czyli tyle co cena emisyjna. Kilka minut później spadał o ponad 1 proc.

Tauron nie zabłysnąłŹródło: Open Finance
d1c97ab
d1c97ab

We wtorek na nowojorskiej giełdzie na wartości straciły akcje 85 proc. notowanych spółek, indeks S&P500 spadł o 3,1 proc., a NASDAQ aż 3,9 proc. Bezpośrednim pretekstem do wyprzedaży ryzykownych aktywów było gwałtowne pogorszenie się nastrojów konsumentów - indeks Conference Board w czerwcu spadł z 62,7 pkt. do 52,9 pkt. Trudno jednak nie zauważyć, że na całym świecie rynki akcji znalazły się pod presją aktywów obiecujących bezpieczniejsze inwestycje, ponieważ z każdego zakątka globu napływają informacje zapowiadające spowolnienie wyjścia z recesji. Rentowność dwuletnich obligacji USA od poziomu z kwietnia spadła o połowę i wynosi obecnie mniej niż 0,6 proc. w skali roku. ECB nie przedłużył programu krótkoterminowych pożyczek dla banków na specjalnych warunkach, w związku z czym spekuluje się, że w instytucjach finansowych może zabraknąć ok. 100 mld euro. To jeden z powodów, dla których władze największych banków niechętnie zgodziły się na pomysł opublikowania wyniku stress testu, a inwestorzy wyprzedają
papiery wartościowe podmiotów najbardziej narażonych na szok płynnościowy. We wszystkich największych gospodarkach Europy pracownicy protestujący przeciwko obniżeniu wydatków rządowych wychodzą na ulice - wczoraj do strajku generalnego namawiał m.in. szef brytyjskich związków.

Akcje w Japonii taniały dzisiaj kolejny dzień z rzędu (NIKKEI spadł o 1,9 proc.) i inwestorzy mogą zastanawiać się, kiedy w końcu dane makroekonomiczne zaczną nadążać za prognozami. W środę gorsze od oczekiwań ekonomistów okazały się indeks PMI dla sektora przemysłowego oraz zarobki konsumentów, a wcześniej w tym tygodniu rozczarowała m.in. sprzedaż detaliczna.

Po południu poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale znacznie ciekawsze będzie to, w jaki sposób bank centralny pod przewodnictwem Marka Belki ustosunkuje się do gwałtownego osłabienia złotego (zwłaszcza wobec franka). Rano frank kosztował 3,12 PLN, dolar 3,38 PLN, a euro 4,14 PLN.

KOMENTARZ PRZYGOTOWAŁ
Łukasz Wróbel, Open Finance
Open Finance

d1c97ab

| Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania. |
| --- |

d1c97ab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c97ab