Trwa ładowanie...
d2bzpeb
09-03-2016 10:50

Tauron planuje 1,3 mld zł oszczędności, poprawę EBITDA o 1 mld zł w 2016-2018

Warszawa, 09.03.2016 (ISBnews) - Tauron Polska Energia przyjął program, który zakłada poprawę efektywności o łącznie 1,3 mld zł w latach 2016-2018 i zwiększenie EBITDA Grupy o 400 mln zł w 2018 r. i łącznie 1 mld zł w ciągu trzech lat, podała spółka.

d2bzpeb
d2bzpeb

Planowane oszczędności przypadną w 60% na obszary dystrybucji i wytwarzania, a łącznie w 80% na obszary dystrybucji, wytwarzania i wydobycia. Zostaną one rozłożone równomiernie na lata 2016-2018 (406 mln zł w 2016 r., 432 mln zł w 2017 r. i 465 mln zł w 2018 r.), a docelowy wpływ na wynik operacyjny ma zostać osiągnięty w 2018 r.

Łączna kwota 1 303 mln zł zostanie rozłożona na reorganizację procesów podstawowych (786 mln zł), podniesienie efektywności wykorzystania majątku (401 mln zł) i poprawę efektywności polityki zakupowej (116 mln zł).

"Około 75% oszczędności przełoży się wprost na wynik operacyjny grupy. Pozostałe oszczędności związane są z obniżeniem wydatków inwestycyjnych w zakresie wykorzystania posiadanego majątku oraz poprawy efektywności polityki zakupowej" - czytamy w prezentacji spółki na temat programu.

W obszarze wydobycia zaplanowano oszczędności w wysokości 255 mln zł, na które składać się będą: restrukturyzacja zatrudnienia, obniżenie i zwiększenie elastyczności kosztów pracy, działania reorganizacyjne, wykorzystanie aukcji elektronicznych w procesie zakupów i optymalizacja planu inwestycyjnego.

d2bzpeb

W wytwarzaniu zaplanowano 367 mln zł oszczędności w postaci: optymalizacji remontów i innych kosztów utrzymania majątku, restrukturyzacji zatrudnienia, poprawy efektywności zakupów, optymalizacji usług eksploatacyjnych układu nawęglania i odpopielania, ograniczenia kosztów usług serwisowych i optymalizacji planu inwestycyjnego.

W dystrybucji zaplanowano 390 mln zł oszczędności w postaci: reorganizacji, restrukturyzacji zatrudnienia, ograniczenia kosztów utrzymania majątku, poprawy efektywności zakupów, outsourcingu usług magazynowych i sprzedaży zbędnych nieruchomości.

W pozostałych obszarach zaplanowano 291 mln zł oszczędności w postaci: restrukturyzacji zatrudnienia, ograniczenia zakresu usług IT, zmian procesu obsługi wydruków i monitów windykacyjnych, ograniczenia kosztów obsługi klienta, optymalizacji kosztów działań promocyjnych, sponsoringowych i ograniczenia kosztów administracyjnych.

"Oczekuje się, że dzięki wyżej wymienionym działaniom Grupa Tauron osiągnie dodatkową poprawę efektywności działalności, co przełoży się na polepszenie wskaźników będących kowenantami w umowach z instytucjami finansującymi. Pozwoli to na zwiększenie EBITDA grupy o około 400 mln zł w 2018 roku (trwały, powtarzalny efekt począwszy od 2018 r.) . Łączny skumulowany wzrost EBITDA z tytułu Programu Poprawy Efektywności w latach 2016-2018 szacowany jest na ok. 1 mld zł" - czytamy dalej.

d2bzpeb

Spółka będzie co kwartał publikowała informacje o stopniu zaawansowania programu.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

(ISBnews)

d2bzpeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bzpeb