Złe informacje dla kawoszy. "Długo się wahaliśmy"
Niemiecka marka Tchibo ogłosiła, że podniesie ceny kawy od 50 centów do 1 euro za funt w odpowiedzi na wzrost cen na rynku światowym i rosnące koszty surowców.
03.04.2024 | aktual.: 03.04.2024 19:48
Koncern wskazuje, że powodem planowanych podwyżek jest wzrost cen surowca, czyli zielonej kawy. Dlatego firma musiała zareagować i skorygować swoje ceny - podaje serwis dlahandlu.pl.
- Aby nadal oferować naszym klientom wysoką jakość, której oczekujemy, musimy teraz również podjąć działania. Długo się wahaliśmy - wyjaśnia Arnd Liedtke, rzecznik prasowy Tchibo GmbH, cytowany przez serwis.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Tchibo podnosi ceny kawy
Dzięki podwyżce cen firma podkreśla, że będzie mogła dalej kupować wysokiej jakości ziarna zielonej kawy i wspierać partnerów w krajach, w których uprawia się kawę, oferując im uczciwe ceny. Tchibo jest liderem rynku kawy palonej w Niemczech, Austrii, Czechach i na Węgrzech oraz jest jedną z wiodących firm e-commerce w Europie.
- Aby nadal oferować naszym klientom wysoką jakość, której oczekujemy, musimy teraz również podjąć działania. Długo się wahaliśmy - wyjaśnia Arnd Liedtke, rzecznik prasowy Tchibo GmbH, w rozmowie z portalem.
Na uprawę kawy mają także wpływ zmiany klimatyczne. Do 2050 r. powierzchnia upraw kawy może zostać zmniejszona o połowę, ponieważ suchość i susza prowadzą do znacznych nieurodzajów - podkreśla "International Comunicaffe". To jednak nie wszystko. Ostatnio wspominaliśmy, że Niemieckie Stowarzyszenie Kawy alarmuje, że już w przyszłym roku kawa może stać się towarem o ograniczonej dostępności. W sklepach mogą pojawić się braki, a ceny napoju poszybują w górę
Zobacz także
Producenci kawy są zaniepokojeni
Producenci winą za kryzys obarczają Unię Europejską. Wskazują, że do spadku ilości kawy dostępnej na rynku, przyczyni się rozporządzenie eliminujące zużycie produktów pochodzących z łańcuchów dostaw związanych z wylesianiem lub degradacją lasów.
Przepisy mają wejść w życie jeszcze w tym roku. Producenci zostaną zobowiązani do złożenia oświadczeń, mówiących że w związku z pozyskiwaniem ziaren kawy, nie wycięto żadnego lasu. Nowe prawo obejmuje również inne surowce takie jak kakao, olej palmowy, czy soję, a także produkty wtórne, np. czekoladę i meble. Firmy będą musiały przyjrzeć się też legalności upraw, z których owoców korzystają.
Zobacz także
- W tym celu, przedsiębiorstwa będą zobowiązane do gromadzenia dokładnych danych geograficznych na temat gruntów rolnych, na których uprawiane towary wprowadzane do obrotu. Wymogi będą dotyczyć towarów wprowadzanych na rynek w UE lub eksportowanych z tego rynku - pisze PwC.
Zdaniem Stowarzyszenia wymogi rozporządzenia spełnia obecnie tylko 20 proc. rolników. Kary za niedopełnienie obowiązków wynoszą tymczasem co najmniej 4 proc. rocznego obrotu firmy. Branża apeluje o odroczenie momentu wejścia nowych przepisów w życie.
W odpowiedzi na pytania Niemieckiej Agencji Prasowej Komisja Europejska napisała, że nie widzi zagrożenia podwyżką cen żywności.