Trwa ładowanie...
deihtq6
15-02-2017 16:00

Tchórzewski: powiększona PGG będzie wymagać inwestycji za ponad 3 mld zł (krótka)

Po połączeniu z Katowickim Holdingiem Węglowym (KHW) Polska Grupa Górnicza (PGG) w ciągu dwóch lat będzie wymagała inwestycji wartych ponad 3 mld zł - poinformował w środę w Katowicach minister energii Krzysztof Tchórzewski.

deihtq6
deihtq6

Minister uczestniczy w negocjowaniu porozumienia społecznego, którego zawarcie ma poprzedzić planowane na 1 kwietnia połączenie PGG i KHW. Po rozpoczętym w środę przed południem spotkaniu ze związkowcami z holdingu, następnie minister przyjechał na rozmowy ze stroną społeczną PGG.

"Pracujemy nad zapisami porozumienia, które pozwoli na połączenie obu spółek i wypracowanie formuły, która da możliwość funkcjonowania w przyszłości - i to w miarę szybkiej przyszłości - żeby ta nowa spółka, PGG połączone z KHW, mogła dobrze funkcjonować" - powiedział dziennikarzom Tchórzewski przed rozmowami w PGG.

"Wiele rzeczy jest potrzebnych, m.in. nasze dyskusje wskazują na to, że takiej nowej firmie będą potrzebne inwestycje przekraczające 3 mld zł. To jest duże wyzwanie" - wskazał minister energii, oceniając, że 1 mld zł dokapitalizowania powiększonej PGG (taką kwotę minister podał przed tygodniem - PAP) wystarczy, aby zaspokoić potrzeby Grupy.

Tchórzewski dodał, że chodzi o inwestycje w latach 2017-2018, potrzebne, aby spółka mogła działać - jak mówił - "z odpowiednim rozmachem".

deihtq6

Komentując rozbieżności w rozmowach ze związkowcami Tchórzewski ocenił, że dotyczą one "wszystkiego". Pytany o to, czy konieczne będzie rozwiązanie układu zbiorowego pracy w holdingu (taki zapis był w projekcie porozumienia - PAP), minister powiedział, że rozważany jest okres przejściowy jeśli chodzi o regulacje pracownicze obowiązujące w KHW.

W kwestionowanym przez związki projekcie porozumienia była również mowa o przeniesieniu części katowickiej kopalni Wieczorek (tzw. Wieczorek 1) do Spółki Restrukturyzacji Kopalń jeszcze przed połączeniem KHW i PGG. "Nie ma takiej potrzeby" - powiedział w środę pytany o to minister.

Tchórzewski zapowiedział, że w najbliższych dwóch dniach pracować będzie zespół roboczy, który zajmie się m.in. weryfikacją niektórych danych i doprecyzowaniem kwestii szczegółowych, natomiast dalsze rozmowy ze związkowcami mają być prowadzone w przyszłym tygodniu.

"Tak naprawdę w pierwszych trzech dniach przyszłego tygodnia - jeżeli chcemy dotrzymać terminu (połączenia firm - PAP) końca marca - musimy to porozumienie sprecyzować" - powiedział minister, przypominając, że procedury administracyjne związane z połączeniem są czasochłonne. Stąd intencja, aby doprowadzić do porozumienia ze stroną społeczną już w przyszłym tygodniu.

"Patrząc na postawę zarządu KHW i strony społecznej widać, że podzielamy wspólne zatroskanie sytuacją i chęć doprowadzenia do tego, żeby polskie górnictwo funkcjonowało normalnie na zasadach w pełni rentownych, żeby już nie wymagało w przyszłości żadnej interwencji - takie są założenia" - powiedział Tchórzewski.

deihtq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deihtq6