Trwa ładowanie...
dxe10ox
horeca
15-09-2012 07:50

Tegoroczne wakacje niekorzystne dla branży hotelarskiej

Obroty portugalskich hoteli zmniejszyły się podczas tegorocznych wakacji o 6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przed większym spadkiem turystykę Portugalii uratowali zagraniczni goście.

dxe10ox
dxe10ox

Szacuje się, że podczas tegorocznego lata portugalskie hotele odnotowały obroty na poziomie około 480 mln euro, czyli o około 6 proc. mniej niż w ub.r. Słaby popyt wewnętrzny w lipcu i sierpniu br. został zrównoważony przez większą wobec 2011 r. liczbę gości z Brazylii oraz Europy Zachodniej.

"Obecność brazylijskich turystów w Portugalii podczas wakacji zwiększyła się o prawie 21 proc. Przybyło również Holendrów oraz Irlandczyków - odpowiednio o 15,9 proc. i 12,5 proc. Wzrost nastąpił też w przypadku brytyjskich turystów - o 8,3 proc." - poinformował w komunikacie Krajowy Instytut Statystyki w Lizbonie (INE).

Według Stowarzyszenia Portugalskich Hoteli (AHP), zwiększenie liczby zagranicznych turystów zrównoważyło mniejszą o około 10 proc. liczbę rodzimych klientów i gości z Hiszpanii. - Turyści z Europy Zachodniej zrekompensowali spadki gości szczególnie w hotelach w regionie Algarve - poinformowała Cristina Siza Vieira, przewodnicząca AHP.

Jak oszacował Eliderico Viegas ze Stowarzyszenia Hoteli i Firm Turystycznych Algarve (AHETA), podczas tegorocznych wakacji liczba gości z Hiszpanii na południu Portugalii spadła o 20 proc., zaś rodzimych turystów było mniej o 10 proc.

dxe10ox

Na brak gości nie może narzekać branża turystyczna w Lizbonie. Nie dość, że stolica Portugalii przyjęła latem o około 5 proc. więcej turystów niż w 2011 r., to większość z nich zamierza odwiedzić ją ponownie. Jak wynika z badania poziomu zadowolenia przeprowadzonego przez Turystyczne Obserwatorium (OT) w Lizbonie, aż 91 proc. obcokrajowców zapowiedziało rewizytę w tym mieście.

- Łagodny klimat podczas całego roku, gościnność oraz korzystna relacja jakości oferty do ceny to czynniki decydujące o popularności Lizbony wśród zagranicznych turystów. 80 proc. z nich umieszcza portugalską stolicę wśród 10 najlepszych kierunków turystycznych świata - wynika z badania.

Główną atrakcją cudzoziemców odwiedzających Portugalię są tamtejsze plaże. W ciągu roku wypoczywa na nich około 11 mln zagranicznych turystów, z czego 7 mln w czasie wakacji.

Z Lizbony Marcin Zatyka

dxe10ox
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxe10ox