Trwa ładowanie...
telemetria

Telemetria... Trudne słowo ale jakże ułatwiające życie

Rusza nowy portal, który w jednym miejscu skupia dostawców usług telemetrycznych - czyli możliwości kontroli urządzeń, oraz przesyłania danych na odległość.

Share
Telemetria... Trudne słowo ale jakże ułatwiające życie
Źródło: Thinkstockphotos
d175c6h

Praca, dom, własna firma, opieka nad schorowanymi rodzicami lub małymi dziećmi, czy troska o naszego domowego pupila. Wydawać by się mogło, że to szereg prozaicznych spraw, jakie codziennie nam towarzyszą. Jednak rzeczywistość pokazuje, że czasem trudno mieć wszystko pod kontrolą. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia, o której dowiemy się więcej w startującym portalu m2mcity.orange.pl.

Nowy portal m2mcity.orange.pl to unikatowy projekt na polskim rynku. Jego celem jest skupianie firm i producentów rozwiązań telemetrycznych, które mają zastosowanie w codziennym życiu. Przede wszystkim jednak będzie to baza informacji o produktach, które wyposażone w kartę SIM operatora Orange ułatwią nam funkcjonowanie, dadzą poczucie bezpieczeństwa i kontroli naszej rodziny, domu, firmy, a nawet... zdrowia.

d175c6h

Zapewne teraz zadajecie sobie pytanie: "o co właściwie w tym chodzi?". Już spieszę z odpowiedzią.

Chyba każdy słyszał już o telemedycynie, prawda? Ten obszar to zaledwie cząstka możliwości, jakie daj nam nowoczesna technologia. Dzięki niej możliwe jest zdalne świadczenie usług medycznych czy opieki zdrowotnej. Łatwy jest kontakt z lekarzem specjalistą, choćby był daleko od naszego miejsca zamieszkania. Tym sposobem może on postawić diagnozę na odległość. To jednak nie wszystko, bo telemedycyna daje dzisiaj możliwość przeprowadzania operacji „na odległość”. Dość często wykorzystuje się to w środowisku chirurgicznym, gdy lekarz dzięki transmisji audiowizualnej w czasie rzeczywistym jest w stanie przeprowadzić operację z wyjątkową dokładnością, choćby był na drugiej części globu. Takie możliwości dają nam dzisiaj ogólnodostępne linie cyfrowe ISDN, sieć internet, a także łącza satelitarne.

Podobne teletechniczne rozwiązania wykorzystuje się również aby zapewnić sobie i swoim bliskim poczucia bezpieczeństwa. Dlatego coraz częściej instalujemy w naszych domach i mieszkaniach systemy alarmowe czy monitoring. O ile łatwiej wyjechać na upragniony wakacyjny wypoczynek, gdy wiemy, że w każdej chwili poprzez internet możemy sprawdzić, czy w domu nie dzieje się nic niepokojącego. W razie włamania lub wtargnięcia na teren posesji, system samodzielnie może zaalarmować właściwe służby.

Co więcej nasz „inteligentny dom” wyposażony w czujniki i detektory pozwoli nam zdalnie sterować wszystkimi instalacjami, np. odciąć dopływ gazu, wody czy prądu. Informacje zebrane przez detektory pozwalają ponad to na automatyzację wielu z tych procesów. Nowoczesna technologia sprawia, że nasz dom sam dostosuje ustawienia systemu ogrzewania czy oświetlenia do panujących na zewnątrz warunków. To doskonałe rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy na kilka dni, chcemy oszczędzić na rachunkach, ale przy tym wracać do ciepłego domu. Inteligentny dom to po prostu integracja domowych instalacji tak, by można było nimi sterować za pomocą przycisku w pokoju, zdalnie przez pilota lub za pomocą komputera. Teraz nawet zdalne zagotowanie w czajniku wody na herbatę wydaje się być dziecinnie proste, a przede wszystkim... możliwe.

d175c6h

Dlatego w przyszłości na portalu m2mCity.pl znajdziemy także inteligentne liczniki stosowane w sieciach energetycznych, gazowych czy wodno-kanalizacyjnych. Umożliwią one obustronną, zdalną transmisję danych dotyczących np. aktualnego zużycia prądu, dzięki czemu wizyta inkasenta spisującego liczniki okaże się zbędna. Wszystko odbywać się będzie automatycznie. Z deklaracji firm dostarczające media wynika, że podobne rozwiązania telemetryczne wkrótce staną się w Polsce normą.

Wśród kolejnych ciekawych gadżetów, jakie znajdziemy na stronie będą systemy monitoringu personalnego. To dzięki tak powszechnym już dzisiaj odbiornikom sygnału GPS można na bieżąco odczytywać lokalizację danej osoby. To doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla rodziców troszczących się o bezpieczeństwo swoich pociech. Dzięki utworzeniu stref alarmowych możemy otrzymywać komunikaty gdy n.p. dziecko oddali się zbytnio od domu. Te małe, kieszonkowe urządzenia mogą posiadać przycisk „Panic Button”, pozwalający na powiadomienie trzech dowolnych numerów komórkowych o sytuacji alarmowej. W takim przypadku bardzo ciekawą funkcjonalnością jest możliwość cichego wdzwonienia się w urządzenie i nasłuch poprzez wbudowany mikrofon.

Podobne rozwiązania wykorzystujące technologię GPS stosuje się dzisiaj w trosce o naszych czworonożnych przyjaciół, którzy jak wiadomo czasem lubią chodzić własnymi ścieżkami. Monitoring zwierząt pozwala określić ich położenie a nawet zawiadomić nas gdy wyjdą poza ogrodzenie naszej posesji. To doskonałe rozwiązanie również podczas wypraw, gdy towarzyszy nam zwierzę. Już nigdy nie zaginie w lesie czy na kempingu. Dzięki odbiornikowi GPS i wydajnej baterii zawsze będziemy wiedzieli, gdzie jest nasz pupil.

Przydatnym rozwiązaniem telemetrycznym, które zresztą coraz częściej montowane jest w naszych samochodach są systemy tzw. systemy eCall. To nic innego jak stacja alarmowa, która w razie wypadku automatycznie połączy się z numerem 112 i pozwoli na wezwanie pomocy. Gdyby jednak okazało się, że pasażerowie są nieprzytomni lub mają problemy z mówieniem, to system sam utworzy wiadomość alarmową, w której zawrze informacje o miejscu, czasu wypadku, kierunku jazdy i pojeździe. Taki system zabezpieczający uczestników wypadków drogowych będzie w Polsce obowiązkowy od 2015 roku. Wtedy to w każdym nowym samochodzie będzie musiało znaleźć się urządzenie wyposażone w kartę SIM, które w razie wypadku zaalarmuje właściwe służby.

d175c6h

Ostatnim wspomnianym przeze mnie ale nie mniej ważnym zastosowaniem rozwiązań telemetrycznych oferowanych za pośrednictwem m2mCity.pl jest monitoring samochodu. Dziś nie jest to luksus zarezerwowany dla posiadaczy bajecznie drogich aut. Każdy prywatny użytkownik czy zarządzający flotą pojazdów może samodzielnie zainstalować takie małe urządzenie. Dzięki niemu zawsze będziemy wiedzieli, gdzie aktualnie jest nasz samochód. Specjalna aplikacja pozwoli nam ponadto sprawdzić z jaką jedzie prędkością, w jakim kierunku a nawet jaki jest bieżący poziom paliwa. Możliwość takiej kontroli pozwala na efektywniejsze zarządzanie grupą pracowników, planowanie służbowych wyjazdy czy na obniżanie wydatków na paliwo.

d175c6h

Podziel się opinią

Share
d175c6h
d175c6h