Ten produkt nie powinien mieć kontaktu z jedzeniem. GIS wydał ostrzeżenie

Nylonowa chochla marki Valdinox zawiera w sobie szkodliwe dla zdrowia substancje, które mogą przedostawać się do żywności - ostrzegł we wtorek Główny Inspektorat Sanitarny. Chochli tej nie powinno się wobec tego używać do celów kulinarnych.

Nylonowa chochla marki Valdinox nie powinna mieć kontaktu z jedzeniem. GIS wydał ostrzeżenie
Nylonowa chochla marki Valdinox nie powinna mieć kontaktu z jedzeniem. GIS wydał ostrzeżenie
Źródło zdjęć: © GIS, Pixabay | vargazs
oprac. TOS

21.03.2023 | aktual.: 21.03.2023 20:43

GIS poinformował, że kontrola Państwowa Inspekcji Sanitarnej wykazała "niezgodność polegającą na migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych z wyrobu do kontaktu z żywnością". "Pierwszorzędowe aminy aromatyczne to substancje szkodliwe dla zdrowia, które nie powinny znajdować się w żywności" - czytamy w komunikacie.

Produkt nie powinien mieć kontaktu z żywnością

Chodzi o czarną chochlę z drewnianą rączką marki Valdinox, wykonaną z nylonu, o numerze partii: KZ/21/052 i kodzie kreskowym: 5 907508 180843. Dystrybutorem chochli jest firma ALTOM Sp. z o.o. Sp. K., z siedzibą przy ulicy Franklina Roosevelta 116A, w Gnieźnie. Nie należy używać jej do kontaktu z żywnością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

GIS podał, że firma Altom od razu po otrzymaniu informacji o stwierdzonej niezgodności zaczęła wycofywać produkt ze sklepów. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadzorują proces wycofywania kwestionowanego produktu.

Ta chochla nie powinna mieć kontaktu z żywnością
Ta chochla nie powinna mieć kontaktu z żywnością © GIS

Nie chodzi o piętnowanie

Ostrzeżenia publikowane na stronie internetowej GIS nie służą piętnowaniu przedsiębiorców, ale podjęciu natychmiastowych działań: zwrotu produktów do sklepu czy wycofania ich z asortymentu - tłumaczy inspektorat. Dzięki współpracy z firmami branży spożywczej można szybko i skutecznie informować konsumentów o zagrożeniu.

W ubiegłym tygodniu GIS informował m.in. o tym, że w paście bakłażanowej z suszonymi pomidorami z Carrefoura znalazł się niezadeklarowany na etykiecie składnik alergenny - Dwutlenek siarki. Może on być niebezpieczny dla uczulonych na niego osób. Główny Inspektorat Sanitarny podawał też, że z Lidla została wycofana partia ziemniaków sałatkowych, a powodem był przekroczony dopuszczalny poziom środka ochrony roślin.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj

Źródło artykułu:PAP
handelżywnośćgis
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)