Trwa ładowanie...
grill
16-06-2014 13:31

Teraz już tylko karkówka z grilla będzie bez akcyzy. Pod warunkiem, że nie palisz węglem drzewnym

Organizując grilla zapłacimy podatek akcyzowy nie tylko za napoje wyskokowe, ale także za węgiel - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Problem dotyczy jednak jedynie rzadko używanego do palenia w grillu brykietu węglowego. Zdecydowana większość polskich grilli odbywa się przy spalaniu brykietu lub węgla... drzewnego.

Teraz już tylko karkówka z grilla będzie bez akcyzy. Pod warunkiem, że nie palisz węglem drzewnymŹródło: AFP, fot: JAN WOITAS
d39ikap
d39ikap

Według gazety, Ministerstwo Finansów chce pobierać akcyzę na brykiet węglowy. Takim rozwojem sprawy zaskoczeni są jego producenci. A konsumenci muszą przygotować się do wyższych cen.

Jak tłumaczy "DGP" akcyza na brykiet musi zostać nałożona, bo według ustawowej definicji "celu opałowego" mieści się w niej także brykiet węglowy. I to nawet ten do palenia na grillu.

To ważna zmiana, bo dotąd urzędy skarbowe wydawały opinie, w myśl których, tym podatkiem obkładać tego brykietu nie trzeba było. Tłumaczono, że gdy nie jest stosowany w urządzeniach do ogrzewania, czyli takich które energię w wyniku spalania zamieniają w energię cieplną, to akcyzy nie ma. Teraz uznano, że podgrzewanie potraw na grillu spełnia ten wymóg.

Trzeba jednak pamiętać, że brykiet węglowy to absolutna rzadkość w grillowaniu. W niemal 100 proc. przypadków karkówkę, kaszankę i kiełbasę pieczemy na węglu drzewnym lub brykiecie drzewnym.

d39ikap

Użycie brykietu węglowego przy grillowaniu może doprowadzić do zniszczenia samego grilla. Przedstawiciel jednej z firm, która dystrybuuje go do celów opałowych, przypomina, że jest on wysoce kaloryczny. Przy dobrym rozżarzeniu po prostu grill się przepali. A samo użycie takich węgielków może być niebezpieczne dla zdrowia. Brykiet węglowy zawiera bowiem sporo siarki, której praktycznie nie ma w węglu drzewnym.

Na dodatek, jak mówi WP.PL doradca podatkowy PwC Krzysztof Rutkowski, nawet gdy dany rodzaj wyrobu byłby zakwalifikowany jako wyrób węglowy - sama akcyza również nie byłaby zbyt wysoka.

- Stawka akcyzowa wynosi o 30 zł za tonę. Oznacza to, że nawet jeśliby ktoś chciał kupić 2,5 kg worek takiego brykietu to zapłaci o niecałe 10 groszy więcej - zauważa.

Ekspert dodaje, że zdarzają się pomyłki w klasyfikowaniu brykietu drzewnego jako "brykiet węglowy". W praktyce, dla opodatkowania akcyzą istotne jest to, czym faktycznie sprzedawany wyrób jest, a nie jaką nosi nazwę handlową.

d39ikap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ikap