Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
komentarz giełdowy
12-01-2015 17:27

Testowanie optymizmu z minionego tygodnia - komentarz po sesji

Po dwóch udanych sesjach z minionej środy i czwartku, przyszedł czas na dwa dni niezbyt udanego handlu w piątek oraz dzisiaj. Oprócz spadków wróciła też niska aktywność inwestorów i ich niewielka chęć do adekwatnej reakcji na zmiany w rynkowym otoczeniu. Niestety wygląda to trochę jak powrót do znanego schematu z minionego roku, który wiele inwestorów chciałoby zapomnieć.

Testowanie optymizmu z minionego tygodnia - komentarz po sesjiŹródło: WP.PL
d2xcftn
d2xcftn

Warszawskiemu parkietowi nie jest łatwo wyrwać się z wielomiesięcznego marazmu i choć miniony tydzień przyniósł spektakularną i nieoczekiwaną poprawę w środę oraz czwartek, to kolejne sesje sprowadziły rozbudzone apetyty na ziemię. Jeszcze w piątek pogorszenie nastrojów można było tłumaczyć równie niekorzystnymi zmianami w otoczeniu. Dzisiaj jednak, szczególnie w pierwszej części sesji, było już nieco inaczej. Otóż główne europejskie parkiety próbowały łapać oddech po piątkowych spadkach, a pomocą dla byków były kolejne komentarze jakoby w EBC zgromadzono większość do uruchomienia programu QE, prawdopodobnie już w styczniu. Tego typu doniesienia podnosiły indeksy giełd francuskiej i niemieckiej o ponad 1%, ale w Warszawie apetytu do zwyżek nie było widać. Do tego obroty pozostawały na niewielkim poziomie, sygnalizującym niewielkie zainteresowanie inwestorów handlem.

Po południu sytuacja jeszcze się pogorszyła po wejściu do gry Amerykanów. Szkodziły dalsze spadki cen surowców, co lokalnie przekładało się na zniżki spółek z nimi związanych. Dochodziły również problemy lokalne jak nasilający się konflikt na linii rząd – górnicy oraz niepokój o przyszłość sektora energetycznego, który nie tylko ma zostać zaangażowany w pomoc upadającej Kompanii Węglowej, ale również ma zostać poddany konsolidacji, której rezultaty mogą okazać się niekorzystne dla akcjonariuszy przejmowanych spółek (mniejsze przyszłe dywidendy). Na szczęście były też pozytywne historie jak zwyżki cen akcji spółek ukraińskich oraz tych mniejszych zgromadzonych w indeksie sWIG80. Ostatecznie jednak główne indeksy na wartości straciły, a średnia WIG testowała swoje wsparcie w okolicach 51 700 pkt. Dalsze zniżki nie byłyby już pożądane, gdyż negowałyby zeszłotygodniowy przypływ optymizmu.
Łukasz Bugaj
DM BOŚ

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

d2xcftn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xcftn