Tężnia solankowa w Ustroniu
Tężnia solankowa została oddana do użytku w Uzdrowisku Ustroń (Śląskie) - podało w poniedziałek przedsiębiorstwo. Na konstrukcję wypełnioną wiązkami gałązek tarniny spływa solanka o stężeniu 12 proc., wydobywana z własnych odwiertów z głębokości 1700 m.
16.03.2015 16:25
Tężnię wykorzystuje się w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej oraz w przypadku ogólnego wyczerpania.
W ostatnich latach Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe "Ustroń" realizuje program inwestycyjny. Wyremontowano stołówkę, pokoje zabiegowe, hotelowe oraz zmodernizowano kotłownię.
Wydatki inwestycyjne Uzdrowiska Ustroń przekroczyły w ciągu ostatnich czterech lat ponad 60 mln złotych. W tym roku spółka na inwestycje przeznaczy około 6,5 mln złotych.
Obecnie Uzdrowisko Ustroń dysponuje ponad 1,5 tys. miejsc noclegowych w 4 sanatoriach uzdrowiskowych, 1 szpitalu i 1 hotelu. Rocznie z usług uzdrowiska korzysta 30 tysięcy osób - co druga osoba odpoczywająca i lecząca się w Ustroniu. Zatrudnieni w spółce fizjoterapeuci, lekarze oraz pielęgniarki wykonują dziennie około 6 tys. zabiegów. Pacjenci są leczeni w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, 25 procent przychodów Uzdrowiska Ustroń ma charakter komercyjny.