TF Silesia wydzierżawiło część dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowa

02.08.2011 17:00, aktual.: 02.08.2011 17:15

Towarzystwo Finansowe Silesia wydzierżawiło część obiektów byłej Stoczni Szczecińskiej Nowa spółce Kraftport.

W przesłanej PAP informacji prezes zarządu TF Silesia Wojciech Bańkowski wyraził opinię, że "podpisanie umowy dzierżawy terenów byłej stoczni szczecińskiej z Kraftport, to szansa na kontynuację działalności stoczniowej na terenie Szczecina. Przyciągnięcie w tak krótkim czasie prężnego partnera biznesowego jest naszym dużym sukcesem".

- Dysponując długoletnim doświadczeniem w realizacji podobnych przedsięwzięć, jesteśmy w stanie precyzyjnie oceniać potencjał branych pod uwagę inwestorów. Kraftport, wraz ze swoimi kooperantami, jest gwarantem dynamicznego rozwoju działalności stoczniowej na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej - dodał Bańkowski.

- Nowy dzierżawca będzie prowadzić działalność z zakresu remontów i budowy jednostek pływających - poinformował we wtorek Adrian Słojewski z biura prasowego Silesii.

Reaktywacja prac stoczniowych planowana jest na początek marca 2012 r. Do tego czasu pracownicy Kraftport będą przygotowywać maszyny i urządzenia do produkcji. - Docelowo w Kraftport pracę znajdzie pracę około tysiąca osób - dodał Słojewski.

Kraftport wydzierżawił od TF Silesia tereny pochylni Wulkan oraz tzw. Malarni wraz z nabrzeżem Wulkan i Drzetowskim oraz budynek hali do gięcia i cięcia elementów stalowych i budynek dawnej przychodni, który ma być przeznaczony na biura. Umowa dzierżawy między TF Silesia i Kraftport ma charakter długoterminowy.

Towarzystwo Finansowe Silesia jesienią zeszłego roku wylicytowało najważniejsze nieruchomości wchodzące w skład SSN. TF Silesia z siedzibą w Katowicach specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych.

Komentując informację o wydzierżawieniu stoczni przewodniczący NSZZ "S" w byłej SSN Krzysztof Fidura powiedział, że "prawdopodobnie Kraftport, to spółka celowa, powołana pod konkretne przedsięwzięcie". Dodał, że niewiele wiadomo o tej firmie, np. kto jest jej udziałowcem.

Fidura wyraził też wątpliwości, "czy którykolwiek inwestor stoczniowy, planujący charakterystyczną dla tego sektora długoterminową produkcję, wchodziłby w dzierżawę". "To prawdopodobnie metoda na przetrwanie do października. Lada moment okaże się, jaka jest prawda. To kolejny wybieg, by politycy mogli osiągnąć cel wyborczy" - powiedział.

Przypomniał też, że Silesia odmówiła sprzedaży terenów postoczniowych firmie Teleskop, która chciała produkować wielkogabarytowe konstrukcje stalowe.

Słojewski pytany o Kraftport powiedział, że jest to "młoda spółka zarejestrowana w połowie br. z kapitałem amerykańskim i polskim zarządem". Nie umiał powiedzieć, kto jest jej prezesem ani ile osób zatrudnia. Pytany, gdzie mieści się siedziba firmy, odparł, że siedzibą będzie Szczecin.

Na stronach internetowych spółki znajduje się tylko krótka informacja w języku angielskim o zakresie działań spółki i zaproszenie do współpracy. Kontaktować się można z nią tylko drogą mailową.

Źródło artykułu:PAP
terenytf silesiadzierżawa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także