Trwa ładowanie...
d226dlh
d226dlh

TGE: Obrót energią na nowym połączeniu energet. Polski i Litwy zacznie się 8 XII

Warszawa, 24.11.2015 (ISBnews) - Obrót energią elektryczną na nowym połączeniu energetycznym Polski i Litwy za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii (TGE) rozpocznie się 8 grudnia, podała spółka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d226dlh

"Rynek Dnia Następnego dla energii elektrycznej na połączeniu energetycznym Polski z Litwą zostanie uruchomiony 8 grudnia br. z datą dostawy 9 grudnia. Będzie on działać analogicznie jak rynek na połączeniu Polski i Szwecji funkcjonujący od 2010r." - czytamy w komunikacie

Giełdy TGE oraz Nord Pool Spot będą prowadzić jedną wspólną aukcję na polskiej granicy północnej w modelu PCR (Price Coupling of Regions) market coupling. Algorytm ustalania cen i zdolności przesyłu energii przez granicę będzie uwzględniał wzajemne połączenia trzech krajów - Szwecji, Polski i Litwy oraz oferty sprzedaży i zakupu energii na tych rynkach, podano również.

Połączenie Polska - Litwa, którego budowa została zakończona w listopadzie posiada moc przesyłową 500 MW, a połącznie Polska - Szwecja 600 MW. W oparciu o porozumienie operatorów - PSE, LitGrid oraz giełd Nord Pool Spot i TGE, uzgodniono, że giełdy będą współpracować wykorzystując procedury stosowane na kablu SwePol Link (łączącym Polskę i Szwecję) od grudnia 2010 roku.

d226dlh

"Połączenie liniowe wybudowane przez operatorów oraz rynek w modelu market coupling zapewniony przez giełdy na granicy Polski z Litwą zapewni połączenie systemu energetycznego państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii poprzez Polskę z systemem energetycznym Europy Zachodniej. Przyczyni się do budowy wspólnego rynku energii w Europie i zwiększenia gwarancji ciągłości dostaw energii" - powiedział prezes TGE Ireneusz Łazor, cytowany w komunikacie.

Wraz z połączeniem LitPol uruchomiony zostanie również NordBalt, nowy kabel podmorski łączący Litwę i Szwecję o maksymalnej zdolności przesyłowej 700 MW. O wielkości przepływów energii oraz o ich kierunkach, które będą realizowane na międzynarodowym giełdowym rynku dnia następnego, zdecydują oferty złożone przez kupujących i sprzedających na giełdach TGE i NPS w trzech krajach. Przy czym, ze względu na możliwość wystapienia ograniczeń w wykorzystaniu zdolności przesyłowych na granicy Polski, operatorzy uzgodnili, że będą analizować ten parametr w procesie market coupling, wskazano w informacji.

W lipcu br. TGE uzyskała status członka rynku Multi Regional Coupling, podpisując Umowę Operacyjną Rynku Dnia Następnego, która zapewnia współpracę 10 giełd energii i 21 operatorów systemów przesyłowych oraz jest warunkiem niezbędnym dla uczestnictwa TGE w budowie rynku europejskiego w modelu Price Coupling of Regions (PCR).

Multi-Regional Coupling (MRC) to paneuropejski projekt integracji rynków spot energii elektrycznej w Europie funkcjonujący na obszarze o zapotrzebowaniu na energię elektryczną wynoszącym obecnie ok. 2 800 TWh, co stanowi 85% wielkości europejskiej. Dzienny obrót energią wynosi ok. 4 TWh o wartości ok. 150 mln euro.

d226dlh

"W uzupełnieniu faktu uczestnictwa TGE w rynku MRC, na ostatnim etapie dopełnienia wszystkich formalności prawnych i finansowych jest udział Giełdy w Projekcie PCR. Jest to dla polskiego rynku możliwość aktywnego i pełnowymiarowego uczestnictwa w projektach rynków regionalnych oraz implementacji unijnych mechanizmów rynku energii elektrycznej we współpracy z giełdami Europy Zachodniej. TGE, w uzgodnieniu oraz przy wsparciu ze strony Urzędu Regulacji Energetyki i PSE, podjęła decyzję o złożeniu deklaracji pełnego członkostwa w Projekcie PCR. Proces ten jest obecnie w toku" - podano również.

TGE, po podpisaniu niezbędnych umów, uzyska do końca br. pełny dostęp do aktywów, materiałów i dokumentacji będących wspólną własnością intelektualną stron Projektu PCR. Przy czym o skorzystaniu z uprawnień w zakresie pełnego członkostwa TGE w projekcie PCR oraz w rynku MRC, poprzez uzyskanie statusu giełdy-koordynatora procesów rynkowych i rezygnacji z usług innych giełd, wymaga jeszcze spełnienia konkretnych warunków technicznych. Proces ten zostanie sfinalizowany w drugiej połowie 2016 r., zaznaczono również

TGE uczestniczy również w procesie budowy rynku w modelu PCR na obszarze regionu Europy Centralno-Wschodniej (CEE), przewidywanego do uruchomienia na przełomie 2017 i 2018 roku.

Zgodnie z decyzjami podjętymi na szczeblu UE, przy akceptacji Komisji Europejskiej i ACER, giełdy i operatorzy przystąpią wkrótce do budowy europejskiego rynku dnia bieżącego w modelu XBID, z terminem realizacji w 2017 r.

Należąca do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) TGE rozpoczęła działalność 30 czerwca 2000 roku. TGE prowadzi rynki: energii elektrycznej (Rynek Terminowy Towarowy - RTT, Rynek Dnia Następnego - RDN, Rynek Dnia Bieżącego - RDB) oraz gazu (RTTg, RDNg), a także Rynek Praw Majątkowych.

(ISBnews)

d226dlh

Podziel się opinią

Share
d226dlh
d226dlh