Trwa ładowanie...

To będzie koniec nocnych

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) chce aby sklepy monopolowe działały tylko za dnia, na obrzeżach miast i tylko osiem godzin na dobę. Komisja Europejska pracuje nad wdrożeniem zaleceń na terenie całej Unii Europejskiej - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

To będzie koniec nocnychŹródło: Jupiterimages
d4cmiq7
d4cmiq7

Prace nad strategią ograniczenia negatywnych skutków spożywania alkoholu przygotowuje Komisja Europejska. Opiera się na zaakceptowanym przez wszystkich członków UE dokumencie Światowej Organizacji Handlu (WHO).

Przyjęcie nowej strategii zobliguje państwa do wdrożenia przewidzianych w niej rozwiązań. Może to rozpowszechnić model szwedzki. Tam handel alkoholem jest zmonopolizowany przez państwo. Sklepy mogą działać tylko przez osiem godzin dziennie.

Poza restrykcjami w dystrybucji zakazy mogą dotknąć także reklamę. Nawet do całkowitego jej zakazu.

Akceptacja dla rekomendacji WHO została przyjęta w czasie polskiej prezydencji. Nie zgłosiliśmy do nich żadnych uwag. Projekt bez zastrzeżeń popiera Ministerstwo Zdrowia.

d4cmiq7

- Uznaliśmy, że wszelkie strategie i działania zmierzające do ograniczenia szkód związanych za spożyciem alkoholu powinny być rekomendowane do wprowadzania w państwach europejskich - uważa Agnieszka Gołąbek, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Eksperci już zastanawiają się, jak przeprowadzić proponowane zmiany. Ich zdaniem najlepiej będzie zaprzestać wydawania nowych licencji na sprzedaż alkoholu i zacząć stopniowo wygaszać obowiązujące.

Unijna strategia ma być gotowa do końca roku. Tymczasem producenci alkoholu przewidują, że jedynym skutkiem proponowanych rozwiązań będzie rozszerzenie szarej strefy. Wrócą znane z PRL-u meliny?

Państwa skandynawskie mają najbardziej restrykcyjne podejście do handlu alkoholem. To na nich wzorowało się WHO, przygotowując swoje rekomendacje.

W Szwecji w zwykłych sklepach można kupić napoje o zawartości alkoholu na poziomie 3,5 proc. Sklepy z mocniejszymi trunkami są w rękach państwa. Można w nich zrobić zakupy tylko w godzinach 10-18. Jednocześnie granica wieku, od którego można dokonać zakupu jest tutaj bezwzględnie przestrzegana. Dla mocniejszych trunków jest to 20 lat, dla piwa - 18.
W Norwegii każda gmina ma obowiązek wyznaczania godzin, w jakich można serwować alkohol w lokalach gastronomicznych. O całodobowym lub niedzielnym handlu trunkami nie ma mowy.

Także akcyza na wyroby alkoholowe jest tam najwyższa w Europie. W Norwegii wynosi ona 89, w Finlandii - 87, a w Szwecji - 82 proc.

d4cmiq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cmiq7