To koniec papierologii!
Papierowe faktury odchodzą do lamusa. Zamiast tego rachunek dostajesz na maila. A przy okazji firma nagradza cię różnymi profitami!
Już w tym roku - po nieoczekiwanej decyzji Ministerstwa Finansów - fiskus uznawał przy rozliczeniu np. ulgi internetowej fakturę w formie cyfrowej, a nie tylko papierowej.
Oznacza to, że z ulgi można skorzystać niezależnie od tego, w jakiej formie dostaje się faktury od operatora. Do tej pory fiskus rozróżniał opatrzone podpisem elektronicznym e-faktury od ekofaktur, które nie miały statusu dokumentu, a były tylko elektronicznym obrazem faktury papierowej.
Operatorzy coraz chętniej korzystają z nowych możliwości rozliczania się z klientem. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, m.in. największy operator telekomunikacyjny - Telekomunikacja Polska - zachęca klientów do korzystania z e-faktur.
Przypomnijmy, że e-faktura to elektroniczny odpowiednik faktury papierowej zawierający te same dane. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 17 grudnia 2010 r. e-faktura posiada taką samą wartość prawną jak dokument w formie papierowej. Dokument zabezpieczony jest podpisem elektronicznym, który gwarantuje autentyczność faktury. Takie rozliczenie może być też honorowane przy rozliczaniu kosztów działalności firm. Skończą się w ten sposób absurdy jak drukowanie i zaginanie faktury w PDF-ie przesłanym mailem. Po TP inni operatorzy z różnych branż zaczynają dostrzegać zalety tej formy.
Firmy stosujące rozliczenia za pomocą e-faktur wypracowują w Europie oszczędności rzędu ponad 240 mld euro rocznie. Średnia europejska firma oszczędza na tym rozwiązaniu około 150 tys. euro rocznie, a duża firma wystawiająca miesięcznie około 20 tys. faktur oszczędza 3 mln euro.
A przy okazji chronione jest środowisko. Obecnie w Polsce wystawia się nawet 4 mld stron faktur rocznie. A to oznacza zużycie 20 tys. ton papieru. Giną drzewa, zużywana jest niepotrzebnie energia.
Jak otrzymać e-fakturę?
Teraz przejście od papierowej formy do komputerowej jest jeszcze prostsze. Wirtualna Polska przy współpracy z Telekomunikacją Polską uruchomiła serwis E-faktury. Każdy posiadacz konta mailowego WP może w łatwy sposób złożyć dyspozycję na elektroniczną wersję rachunku. Usługa na razie jest dostępna dla abonentów sieci komórkowej Orange i klientów telefonii stacjonarnej TP. W przyszłości w ten sposób będzie można zamówić e-fakturę innych operatorów.
By skończyły się nasze męczarnie z setkami stron papierowych dokumentów, wystarczy zarejestrować się na stronie e-faktura.wp.pl (usługa jest zintegrowana z pocztą WP) i po zalogowaniu złożyć dyspozycję. W ten sposób przestaną do nas przychodzić papierowe faktury, a rachunki pojawią się na naszej skrzynce mailowej.
E-faktura to także korzyści dla klientów. I nie chodzi tu tylko o to, że wreszcie można pozbyć kilogramów makulatury zalegających w tradycyjnej skrzynce pocztowej. Mamy gwarancję, że faktura już nigdzie się nie zgubi i zawsze dotrze na czas.
Jednak to nie jedyne zalety. Operatorzy, zachęcając do zmiany formy rozliczenia, z chęcią rozdają różnego rodzaju bonusy.
I tak w abonamencie telefonicznym TP za przejście na elektroniczny dokument otrzymamy 120 dodatkowych minut gratis. W Orange klienci biznesowi mogą liczyć na półroczną e-prenumeratę tygodnika "Wprost", klienci indywidualni dostaną voucher o wartości 20 zł na dowolnego audiobooka. Dodatkowo każdy zapisujący się do usługi otrzyma popularne punkty Payback.
Operator proponuje też swego rodzaju program lojalnościowy. Za każdego poleconego nowego użytkownika otrzymamy specjalne punkty. Im więcej punktów, tym większa szansa na cenne nagrody: iPhony, iPady i iPody.
Faktury online od Telekomunikacji Polskiej i Orange odbiera już 1 420 738 osób.
jk - wp.pl