Trwa ładowanie...
d1dmw4h

To może nie być ostatnia pomoc dla Cypru - kraj może potrzebować kolejnej - UBS (opinia)

25.03. Nikozja (PAP/Bloomberg) - Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. To może...

Share
d1dmw4h

25.03. Nikozja (PAP/Bloomberg) - Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. To może nie być jednak ostatnia pomoc - kraj może potrzebować kolejnej - ocenia Reinhard Cluse, analityk UBS.

"Sytuacja Cypru po bailout może nie być dobra. Prawdopodobnie gospodarka popadnie w głęboką recesję z powodu skurczenia się sektora bankowego i ostrego delewarowania" - uważa Cluse.

"Problem zadłużenia Cypru pozostanie czynnikiem obaw europejskich decydentów i rynków" - dodaje.

d1dmw4h

"Cypryjskie banki w najbliższych miesiącach mogą doświadczyć znaczącego odpływu depozytów" - uważa Cluse.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wys. 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem.

W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że program nie przewiduje obciążenia depozytów jednorazowym podatkiem, co rozważano wcześniej. Opodatkowaniu depozytów sprzeciwił się parlament w Nikozji, odrzucając w zeszły wtorek pierwszy program ratunkowy. (PAP)

aj/ asa/

d1dmw4h

Podziel się opinią

Share
d1dmw4h
d1dmw4h