Trwa ładowanie...

Żałoba narodowa. Odwołanych wiele koncertów, imprez, spektakli

Prezydent RP ogłosił żałobę narodową w związku z uroczystościami pogrzebowymi Pawła Adamowicza. Do tego dochodzą niezależne żałoby ogłaszane w poszczególnych miastach. Stąd wiele spektakli, koncertów i imprez zostało odwołanych lub zmieniono ich termin.

Żałoba narodowa. Odwołanych wiele koncertów, imprez, spektakliŹródło: PAP
d4ac0h2
d4ac0h2

Prezydent RP Andrzej Duda oficjalnie wyznaczył datę żałoby narodowej w związku z morderstwem Pawła Adamowicza. Zacznie obowiązywać w piątek o godz. 17, będzie trwała do soboty, do godz. 19, czyli w czasie uroczystości pogrzebowych tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska.

Wiele instytucji kulturalnych, ale i organizujących koncerty czy imprezy odwołuje wydarzenia w tym czasie. Niektóre nie odbędą się ze względu na to, że poszczególne miasta niezależnie wprowadziły lokalne żałoby, inne ze względu właśnie na żałobę narodową. W Gdańsku w szczególnych okolicznościach w środę odbył się mecz Ligi Mistrzów siatkarzy Trefla. Ze względu na ostatnie wydarzenia odbył się bez udziału publiczności. Na trybunach rozzłożone zostało czarne płótno z herbem miasta. Kwiaty pod nim złożył szef belgijskiego Greenyard Maaseik.

Zobacz też: "Wpisałem się do przyjaciela". Tłum chętnych do księgi kondolencyjnej

Jako pierwsze o odwołaniu imprez kulturalnych zdecydowały trójmiejskie instytucje. W ślad za nimi poszły kolejne w całej Polsce.

d4ac0h2

Swoje spektakle odwołał gdański Teatr Wybrzeże – do 19 stycznia włącznie. Zwrot pieniędzy za bilety można uzyskać w kasach teatru. Do dnia pogrzebu wszystkie spektakle odwołał także teatr Miniatura. Musical "Kosmos" zaplanowany na piątek w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim przełożono na 1 lutego.

Organizatorzy festiwalu "Dni Muzyki Nowej", który miał odbyć się w dniach 16-20 stycznia w Klubie Żak, poinformowali o zmianie terminu na dni 30 stycznia-3 lutego. Kino Żak jest nieczynne od 14 stycznia do dnia pogrzebu.

W sobotę nie odbędzie się otwarcie nowej kulturalno-rozrywkowej przestrzeni Halo Kultura w podziemiach Hali Targowej w Gdyni. Imprezę przeniesiono na 2 lutego.

Gdyńskie Centrum Filmowe powiadomiło o odwołaniu wszystkich seansów kinowych, aż do dnia pogrzebu prezydenta Adamowicza.

d4ac0h2

W Sopocie Teatr na Plaży oraz klub Sfinks700 odwołały wszystkie wydarzenia do końca tygodnia.

W dniach 18 i 19 stycznia wszystkie spektakle odwołał Teatr Powszechny w Warszawie.

"W związku z ogłoszeniem żałoby na terenie miasta Warszawy po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza prezydenta Gdańska - odwołujemy spektakle w dniach 15 - 17 stycznia 2019 roku. Bilety można oddać w kasie teatru do dnia 17 lutego. Przepraszamy Widzów” – poinformował z kolei stołeczny Teatr Współczesny.

„W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej premierowe przedstawienie Zemsty nietoperza w dniu 18 stycznia, o godz.19:00 oraz spektakl Pożegnania w dniu 19 stycznia, o godz. 16:00 zostały odwołane” – poinformował Teatr Narodowy.

d4ac0h2

W Szczecinie odwołano musical "Metro", zapowiadany na sobotę na godz. 19 w Netto Arenie. Widzowie zobaczą spektakl dopiero 16 czerwca, to był jedyny wolny termin, który odpowiadał organizatorom.

Odwołane koncerty

Artyści oraz organizatorzy licznych koncertów w całej Polsce zdecydowali się na odwołanie wydarzeń w okolicy daty pogrzebu Pawła Adamowicza.

W warszawskim Klubie Progresja swój występ odwołał zespół Wilki, koncert przełożono na niedzielę 20 stycznia.

W Katowicach koncert Patrycji Markowskiej i gości w ramach "Rockowej Atmasfery" został przeniesiony z 18 na 20 stycznia.

d4ac0h2

Zmieniono także termin koncertu Varius Manx i Kasi Stankiewicz w Łodzi, z 18 stycznia na 3 lutego.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaapelował o odwołanie imprez w swoim mieście. Dlatego m.in. odwołano koncert Swiernalisa w klubie Blue Note.

Także koncerty kolęd "Zbigniew Preisner i Przyjaciele" w Gdańsku, Toruniu i Warszawie się nie odbędą.

Natomiast wyczekiwany koncert Ennio Morricone, zaplanowany na 19 stycznia w Krakowie, odbędzie się zgodnie z zapowiedziami. Poprzedzi go jednak minuta ciszy. "Maestro Ennio Morricone także jest całym sercem za tym, aby osobiście i poprzez muzykę, okazać należny szacunek zmarłemu Prezydentowi Gdańska oraz wsparcie Rodzinie i Bliskim. Także rodzaj muzyki i forma koncertu sprzyja refleksji i w żaden sposób nie zakłóci atmosfery żałoby, co jest dla nas tym bardziej ważne, że spotykamy się w dniu pogrzebu Pana Prezydenta Adamowicza. Jednocześnie tuż przed koncertem poprosimy wszystkich uczestników o uszanowanie pamięci Pana Prezydenta minutą ciszy" - zapewnia organizator.

d4ac0h2

Kluby się zamykają

Ze względu na to, że żałoba narodowa zacznie obowiązywać w piątek o godz. 17, wiele klubów odwołuje w tym dniu swoje imprezy. Na przykład gdański klub Miasto Aniołów zamyka się na trzy dni.

"Ze względu na tragiczne wydarzenia ostatnich dni chcielibyśmy poinformować, że odwołujemy wszystkie imprezy planowane na najbliższy czwartek, piątek oraz sobotę. Wykorzystajmy wspólnie ten czas na refleksje oraz przemyślenia" – poinformowali przedstawiciele klubu.

Inny popularny gdański klub Parlament jest nieczynny od 15 do 20 stycznia.

"W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami informujemy, że wszystkie imprezy odbywające się między 15 a 20 stycznia w Klubie Parlament zostają odwołane” – napisano w komunikacie.

d4ac0h2

Do 18 stycznia nieczynny będzie również sopocki klub Zła kobieta.

Z imprez rezygnują też niektóre warszawskie kluby. Tygmont będzie nieczynny w dniach 16-18 stycznia. The View w piątek będzie zamknięty, ponownie otworzy się dopiero w sobotę po godz. 19. "Do soboty do 19:00 zachowamy ciszę – także tutaj" – informuje klub. W piątek zamknięty będzie też klub Niebo. Z kolei sobotnią imprezę odwołał klub Capitol.

W związku z żałobą narodową, oraz niezależnymi lokalnymi żałobami, warto upewnić się na stronach organizatora konkretnego wydarzenia, czy nie zostało ono odwołane. Wyżej wymienione spektakle, koncerty czy imprezy klubowe, które się nie odbędą, to jedynie niewielka część z wszystkich odwołanych wydarzeń.

Uroczystości pogrzebowe

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w niedzielę 13 stycznia, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w trakcie tzw. światełka do nieba, został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego Stefana W. Trafił do szpitala, gdzie przeszedł trwającą 5 godzin operację. Niestety, jego życia nie udało się uratować. Zmarł w poniedziałek, krótko po godz. 14.

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w sobotę 19 stycznia w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. O godz. 12 odbędzie się msza pogrzebowa. Tego dnia od godz. 7 rano będzie można pomodlić się przy urnie z prochami. Organizatorem pogrzebu jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny. Pogrzeb będzie miał elementy państwowe.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się już w czwartek o godz. 15 - sesją w Dworze Artusa z udziałem radnych miejskich wszystkich kadencji od 1990 r. Od godz. 17 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna. W tym miejscu będzie również można wpisać się do księgi kondolencyjnej.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę z ciałem prezydenta ulicami Gdańska do Bazyliki Mariackiej. Na piątek wieczorem zaplanowano też nabożeństwo.

Komunikacja publiczna w piątek i sobotę w Gdańsku będzie bezpłatna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4ac0h2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ac0h2