Trwa ładowanie...
d2u5ifz

TP chce zainwestować dodatkowo do 3 mld zł w ciągu 2,5-3 lat w infrastrukturę (opis)

10.9.Krynica (PAP) - Telekomunikacja Polska w ciągu 2,5-3 lat chce zainwestować dodatkowo do 3 mld zł w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej - poinformował dziennikarzy prezes...

Share
d2u5ifz

10.9.Krynica (PAP) - Telekomunikacja Polska w ciągu 2,5-3 lat chce zainwestować dodatkowo do 3 mld zł w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej - poinformował dziennikarzy prezes spółki, Maciej Witucki.

Telekom negocjuje obecnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej zobowiązania inwestycyjne w zamian za trzyletnią stabilizację stawek hurtowych LLU, WLR i BSA.

"Nasze propozycje dla UKE zakładają, że w ciągu 2,5 - 3 lat dodatkowe inwestycje TPSA mogą sięgnąć 3 mld zł. W ciągu maksymalnie 3 lat uruchomimy nową infrastrukturę, która może dać do 1 mln nowych klientów szybkiego internetu. Budujemy 400 tys. linii zupełnie nowych i przebudowujemy 600 tys. łączy, które teraz nie mają szans na świadczenie usługi internetowej. W ten sposób powstaje potencjał na 1 mln abonentów i doganiamy średnią europejską" - powiedział Witucki.

d2u5ifz

"Dołączyliśmy propozycje audytu, aby UKE miał możliwość sprawdzenia realizacji porozumienia i zaproponowaliśmy podział linii na strefy wiejskie, podmiejskie, małe miasta i aglomeracje" - dodał.

Zdaniem prezesa prace ziemne przy kładzeniu nowych linii mogłyby rozpocząć się wiosną 2010 roku i skończyć do połowy 2012 roku.

"Część inwestycji związanych m.in z +Kartą Równoważności+ już się zaczęło, a prace ziemne zaczniemy wiosną 2010 roku" - powiedział.

Witucki zaznaczył, że warunkiem zawarcia porozumienia z UKE jest zamrożenie stawek hurtowych na 3 lata.

d2u5ifz

"My przedstawiliśmy propozycje inwestycyjne, teraz czekamy na propozycje UKE dotyczące stawek hurtowych. Kluczowa jest kwestia zbudowania zaufania, że my zrealizujemy plany inwestycyjne a UKE zagwarantuje politykę, w której dzisiejsze koszty hurtowe zostaną na okres 3 lat zamrożone. Da mi to szansę konkurowania z operatorami alternatywnymi" - powiedział prezes.

Dodał, że chciałby aby porozumienie z UKE zostało wypracowane do końca września.

Witucki pomimo planów inwestycyjnych podtrzymał prognozę 3 mld zł wolnych przepływów gotówkowych netto na koniec 2009 roku.

Nakłady inwestycyjne grupy TP w pierwszym półroczu 2009 wyniosły 905 mln zł i stanowiły 10,7 proc. przychodów.(PAP)

pr/ epo/ ana/

d2u5ifz

Podziel się opinią

Share
d2u5ifz
d2u5ifz