Trwa ładowanie...
Newseria
złoty

Transakcje bezgotówkowe zyskują na popularności

W systemie Elixir rozliczono w 2015 r. 1,67 mld transakcji wartych 4,3 bln zł

Share
Transakcje bezgotówkowe zyskują na popularności
Źródło: Fotolia, fot: vadymvdrobot
d3kb1va

*Systematycznie rośnie zarówno liczba, jak i wartość transakcji bezgotówkowych. Za pośrednictwem systemu Elixir przeprowadzono w ubiegłym roku 1,67 mld płatności, o ponad 60 mln więcej niż podczas poprzednich 12 miesięcy, a ich wartość w ujęciu rocznym zwiększyła się o 300 mld zł. Dynamicznie rosną także transakcje natychmiastowe i realizowane w euro. *

– Wzrost liczby i wartości przetwarzanych transakcji odnotowaliśmy we wszystkich systemach rozliczeniowych, które obsługujemy – mówi Michał Szymański, wiceprezes Zarządu KIR.

d3kb1va

Duży wzrost dotyczył również systemu Euro Elixir, uruchomionej w 2005 roku platformy rozliczeń międzybankowych w euro.

Prawdziwą rewolucją na rynku usług bankowych – zarówno polskim, jak i europejskim – są płatności natychmiastowe. W połowie 2012 roku KIR wdrożył najnowszy ze swoich systemów rozliczeniowych – Express Elixir, pozwalający na realizację płatności w czasie liczonym w sekundach.

Pod koniec ubiegłego roku, we współpracy z firmą Polski Standard Płatności, KIR wdrożył w systemie Express Elixir płatności P2P, czyli realizowane na numer telefonu komórkowego. Ta usługa będzie niebawem dostępna dla większości klientów banków działających w Polsce.

d3kb1va

Podziel się opinią

Share
d3kb1va
d3kb1va