Trwa ładowanie...
d2kasfk
25-03-2010 12:22

Trichet wspiera Grecję

Wczoraj wydarzeniem dnia była niemal paniczna wyprzedaż euro po przełamaniu kluczowych wsparć technicznych. W efekcie dzisiaj nad ranem eurodolar spadł na chwilę poniżej 1,33. Obniżenie ratingu dla Portugalii przez agencję Fitch należy uznać raczej za pretekst niż prawdziwy powód ruchu.

d2kasfk
d2kasfk

Sentyment do euro powinien nieco poprawić się w najbliższym czasie, wobec perspektywy osiągnięcia kompromisu w zakresie formy pomocy dla Grecji. Niemieccy politycy a Angelą Merkel na czele forsują rozwiązanie z dużym udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wbrew pozorom nie powinno być to negatywne dla euro, gdyż taka forma pomocy zmusi Grecję do realizacji planu cięć budżetowych. Będzie to jednocześnie jasny sygnał dla innych państw członkowskich mających problemy fiskalne. Istotną informacją jest również zmiana postawy Europejskiego Banku Centralnego, którego prezes, Jean-Claude Trichet zapowiedział przedłużenie kryzysowych zasad dotyczących akceptowanych w formie zabezpieczeń (ang. collateral) aktywów. Próg zostanie zachowany na poziomie BBB- do 2011 roku. Niewątpliwie jest to bardzo realne wsparcie dla Grecji i innych krajów mogących mieć kłopoty z finansowaniem. Ewentualne dalsze obniżenie ratingów dla tych krajów nie będzie skutkowało odcięciem od możliwości finansowania się w EBC. To posunięcie
Tricheta prawdopodobnie pomoże przesunąć problemy poza 2010 rok i powinno złagodzić presję spadkową na euro.

Giełdy dzisiaj od rana kontynuują wzrosty po wczorajszej dość płytkiej korekcie. Indeks Dax zbliża się do styczniowych szczytów. Publikowane ostatnio dane makroekonomiczne wspierają wzrosty. Niemieckim akcjom pomaga również słabość euro oraz obiecane przez Tricheta przedłużenie zasad kryzysowych. Na giełdach amerykańskich handel odbywał się wąskim zakresie, ale rynek nie potrafił odbić się po niższym otwarciu. Istotnie wzrosła zmienność mierzona indeksem cen opcji VIX. Słabym zachowaniem zwróciły uwagę spółki surowcowe wydobywające złoto i srebro. Ich indeks spadł o ponad 3%.

EURPLN

Złoty pozostaje dość 'nudną' walutą i mimo silnych wahań na głównych parach nie obserwujemy praktycznie żadnych większych zmian notowań na EURPLN. silniejsze zmiany widać na USDPLN, który porusza się w rytm notowan eurodolara. Stabilizacja notowań EURPLN poniżej 3,90 i brak większego odbicia należy uznać za pozytywny sygnał dla złotego. Najbliższym oporem pozostaje strefa 3,92-3,93.

EURUSD
Wybicie dołem z zakresu 1,3440 - 1,38 uruchomiło lawinę zleceń obronnych. Popyt nie był w stanie przeprowadzić skutecznej obrony i w rezultacie dzisiaj rano notowania EURUSD zanotowały minimum przy 1,3283. Obecnie trwa próba odreagowania spadków. Ze względu na spore wyprzedanie rynku, możliwe jest większe odbicie, jednak dopiero powrót powyżej strefy 1,35-1,3550 zaneguje wygenerowane sygnały sprzedaży. Pierwszym oporem będzie przebite minimum przy 1,3430-40. Główny trend jest spadkowy.

d2kasfk

GBPUSD

Funtdolar utrzymał wsparcie przy 1,4850, ale odbicie po znacznie lepszych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej należy uznać za słabe. Dobre zachowanie dolara amerykańskiego na rynkach utrudnia przeprowadzenie większego ruchu wzrostowego na GBPUSD. Dopóki notowania funtdolara utrzymują się poniżej 1,50 trudno będzie o większą korektę. Umożliwi ją dopiero odwrócenie sentymentu na niekorzyść dolara. Szeroki zakres 1,4850-1,52 ma szansę jeszcze się utrzymać.

USDJPY

Wybicie wzrostowe na dolarjenie doprowadziło do bardzo silnego ruchu, który wyhamował dopiero przy 92,30. Sprzyjało temu silne zachowanie dolara amerykańskiego, ale również generalna słabość jena, który tracił również do euro. Technicznie jest to klasyczny sygnał kupna i korekty należy wykorzystywać do otwierania długich pozycji (krótkich w jenie). Minimalnym celem wzrostów na USDJPY powinny być okolice styczniowych szczytów przy 93,30.
Wojciech Smoleński
IDMSA.PL

d2kasfk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kasfk