Trwa ładowanie...

Trump oszukał Polaków. Zapomnijmy o zniesieniu wiz, przepisy są wręcz ostrzejsze

Nie tylko muzułmanie i Meksykanie nie są mile widziani przez Donalda Trumpa w Ameryce. Polacy też nie mają co liczyć na zniesienie wiz. A jeszcze jako kandydat obecny prezydent USA czarował Polonię za oceanem takimi obietnicami. Teraz o wizę będzie jeszcze trudniej.

Trump oszukał Polaków. Zapomnijmy o zniesieniu wiz, przepisy są wręcz ostrzejszeŹródło: Eastnews, fot: AP/EAST NEWS
d2itncq
d2itncq

We wtorek prezydent USA podpisał rozporządzenie, które ma radykalnie ograniczyć wydawanie tzw. wiz pracowniczych w ramach programu H-1B, który służył do zatrudniania obcokrajowców, głównie na słabo płatnych stanowiskach. To cios głównie w Meksykanów.Kilka tygodni wcześniej zaostrzył przepisy imigracyjne, a to z kolei uderzenie przede wszystkim w muzułmanów.

A Polacy? Obiecywał, że będzie nam łatwiej przyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych. Nie dość, że obietnicy nie spełnił, choć deadline już minął, to jeszcze utrudnił nam odnowienie wizy. ##"Załatwię to w dwa tygodnie" - Jeśli wygram wybory, zajmę się sprawą zniesienia wiz dla Polaków w pierwszych tygodniach prezydentury - obiecywał Donald Trump w siedzibie Kongresu Polonii Amerykańskiej na miesiąc przed wyborami. Według polonijnego pisma „Dziennik Związkowy” padł nawet bardziej konkretny termin – dwa tygodnie.

Trump wygrał. Urząd prezydenta objął 20 stycznia, a od tego czasu dwa tygodnie minęły 3 lutego. I co? Przepisy dotyczące wiz dla Polaków jeszcze bardziej się zaostrzyły.

Kontrowersyjne rozporządzenie Donalda Trumpa z 27 stycznia, które mówi o zawieszeniu przyjmowania uchodźców i zakazie wjazdu na teren USA obywateli sześciu muzułmańskich krajów, dotyczy również Polski. To samo rozporządzenie spowodowało, że skrócił się termin na odnowienie wizy bez konieczności spotkania z konsulem.

d2itncq

Dotąd - jeśli ktoś wcześniej przeszedł procedurę skanowania dziesięciu palców - ubiegał się wcześniej o wizę tej samej kategorii i nie dostał odmowy, mógł w łatwiejszy sposób otrzymać kolejną wizę w czasie dwóch lat od wygaśnięcia poprzedniej. Teraz okres ten został skrócony do roku. ##Po co amerykańskim prezydentom Polacy? Trump nie jest pierwszym prezydentem, który obiecywał Polakom zniesienie wiz do USA. Takie obietnice padają niemal w każdej kampanii wyborczej. Po co?

Polacy w USA stanowią liczne grupy w tzw. swing states – to stany, które nie są zdeklarowanymi wyborcami demokratów albo republikanów. W kolejnych wyborach proporcje zwolenników się zmieniają, a przewaga jednych albo drugich jest niewielka. To oznacza, że podczas kampanii można wpłynąć na wynik wyborów pod warunkiem, że wystarczająco dużo się naobiecuje.

Dodatkowo podczas ostatnich wyborów prezydenckich sondaże pokazywały, że polska społeczność nie ma swojego kandydata. Dlatego Polacy stali się grupą, o którą warto zawalczyć. Trump, podobnie jak wielu jego poprzedników, obiecał nam zniesienie wiz, a my znów daliśmy się nabrać. ##Trump tej obietnicy po prostu nie może zrealizować Polacy są naiwni, bo wierzą w obietnice, których prezydent nie może zrealizować. Decyzje w tej sprawie podejmuje Senat i Izba Reprezentantów, a prezydent tylko ustawę podpisuje.

Ponadto zniesie wiz dla Polaków to w praktyce nie jest decyzja administracyjna dotycząca Polski, ale zakwalifikowanie naszego kraju do programu Visa Waiver. To właśnie jego zasady pozwalają podróżować do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni bez konieczności uzyskania wizy.

d2itncq

Problem polega na tym, że aby do tego programu się zakwalifikować, trzeba spełnić szereg warunków. Jeden z najważniejszych głos, że odsetek obywateli, którym ambasada amerykańska odmawia wizy, nie może być niższy niż 3 proc.

Polska tego warunku nigdy nie spełniła i wciąż jesteśmy daleko od jego osiągnięcia. W 2016 roku odsetek odrzuceń dla Polaków wyniósł 5,4 proc.

Dodatkowo odsetek odmów mamy największy w naszym regionie. Kiedy Amerykanie w latach 2007-2009 postanowili czasowo złagodzić kryteria i podnieść ten próg do 10 proc., załapała się większość naszych europejskich sąsiadów. Polsce się to nie udało.

Poczekamy jeszcze 4-5 lat Nie jest tak, że Polacy nigdy nie mają szans na zniesienie wiz. Prawdopodobne stanie się to jednak dopiero, kiedy odsetek odrzucanych wniosków spadnie poniżej 3 proc. Postępy robimy coraz większe. Jeszcze w 2015 r. odrzucanych było 6,4 proc. wniosków, w 2014 roku – 10,8 proc., a dziesięć lat temu nawet 25 proc..

"Biorąc pod uwagę średnioroczny spadek odsetka odmów w ciągu ostatnich 5 lat, wynoszący 0,7 pkt. proc., Polska będzie mogła zostać włączona do VWP dopiero za 4-5 lat" - podkreśla Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

d2itncq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2itncq