Rekrutacja na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Hitem stomatologia

Kierunek lekarsko-dentystyczny cieszył się największym zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. O jeden indeks walczyło 15 kandydatów.

W tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny
W tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Matej Kastelic
oprac. NST

O pierwszych wynikach rekrutacji na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie poinformowała w czwartek Magdalena Fatyga-Ładoszek z biura rekrutacji uczelni.

Łącznie na jednolite studia magisterskie ubiegało się 6,9 tys. kandydatów na 770 dostępnych miejsc, na studia pierwszego stopnia – 2,3 tys. osób na 520 miejsc – podała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Całe pokolenie Polaków spakuje się i wyjedzie. Nic ich w Polsce nie trzyma". Ekspert ostrzega

Hitem stomatologia. Aż 15 kandydatów na jedno miejsce

W tegorocznej rekrutacji największą popularnością cieszył się kierunek lekarsko-dentystyczny, na który zgłosiło się 1,5 tys. kandydatów. To oznacza, że o jeden indeks na tych jednolitych studiach walczyło 15 osób. O przyjęcie na kierunek lekarski ubiegało się 3,6 tys. osób, tj. 10,7 osób na jedno miejsce. Na psychologię kliniczną zarejestrowało się 300 osób, co oznacza 10 chętnych na miejsce.

Na analitykę medyczną odnotowaliśmy 6 chętnych na jedno miejsce, na fizjoterapię – prawie 7 osób na miejsce. Z kolei na farmację były to 3 osoby na miejsce – dodała.

Jeśli chodzi o kierunki z podziałem na studia pierwszego i drugiego stopnia, to spośród tych pierwszych najbardziej oblegana była biomedycyna, na którą zgłosiło się ok. 270 osób, tj. 9 osób na miejsce. O jeden indeks na pielęgniarstwie starały się 4 osoby, a na ratownictwie – 3,5 osób.

Wciąż trwa rekrutacja na studia drugiego stopnia, a także dla studentów zagranicznych. Dla studentów anglojęzycznych uczelnia przygotowała w sumie 300 miejsc. Dotychczas zainteresowanie wyrazili m.in. obywatele Tajlandii, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Japonii i Chin.

W tym roku oferujemy kierunki na studiach drugiego stopnia w trybie stacjonarnym z możliwością dostosowania planu zajęć do osób pracujących. Dotyczy to m.in. pielęgniarstwa, produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, kosmetologii, a także ratownictwa medycznego na pierwszym stopniu – wymieniła Magdalena Fatyga-Ładoszek.

W tegorocznej rekrutacji uczelnia przygotowała dla kandydatów łącznie 1,8 tys. miejsc na wszystkich kierunkach i rodzajach studiów.

Historia nauczania medycyny w Lublinie sięga 1944 roku

Historia Uniwersytetu Medycznego w Lublinie sięga 1950 r. Wtedy dwa wydziały Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (medyczny i farmaceutyczny), zyskały autonomię. Początkowo zostały przekształcone w Akademię Lekarską, która po trzech miesiącach przyjęła nazwę Akademii Medycznej. W 2008 r. AM została przekształcona w UM w Lublinie. Obecnie uczelnia kształci ponad 7 tys. osób.

W strukturze uczelni funkcjonuje 6 wydziałów: Lekarsko-Dentystyczny, Lekarski, Farmaceutyczny, Nauk o Zdrowiu, Nauk Medycznych, Biomedyczny. W ubiegłym roku roku uczelnia, na podstawie decyzji MEiN weszła w skład istniejącego od 2017 r. Związku Uczelni Lubelskich.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (94)