Trwa ładowanie...
d1omeaz
16-05-2014 14:50

Trzaskowski: cyfryzacja to nie tylko technologie, to proces społeczny

Cyfryzacja to nie tylko nowe technologie, ale tak na prawdę proces społeczny - ocenił minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski podczas I Kongresu Polski Cyfrowej. Dodał, że internet to więcej życiowych szans, w tym przede wszystkim na rynku pracy.

d1omeaz
d1omeaz

"Cyfryzacja to nie tylko nowe technologie i komputery, ale tak na prawdę proces społeczny. To jest proces, w którym musimy się uczyć myśleć w nowy sposób, proces, w którym musimy zacząć wyrabiać sobie nowe kompetencje" - powiedział w piątek Trzaskowski.

Minister ocenił, że brak umiejętności poruszania się w cyfrowym świecie, szczególnie dla osób w wieku powyżej 50 lat, oznacza gorsze szanse życiowe. "Internet to nie tylko możliwość porozumienia się z wnuczkiem, który jest w USA, to nie tylko możliwość sprawdzenia pogody, ale to poprawa naszych szans życiowych, szczególnie na rynku pracy" - podkreślił.

Minister w trakcie wystąpienia podziękował "latarnikom", którzy pomagają osobom powyżej 50 lat poznawać tajniki internetu. Wskazał, że w ciągu 2 lat wyszkolonych w całej Polsce zostało blisko 180 tys. osób. "Ta inicjatywa przekroczyła nasze oczekiwania i bez waszej energii nie udałaby się" - zaznaczył.

Wiceminister administracji Małgorzata Olszewska dodała, że zgodnie z badaniami blisko jedna czwarta Polaków nie korzysta z internetu. W tej grupie zdecydowaną większość stanowią właśnie osoby powyżej 50 roku życia. "Internetu nie należy się bać i może być częścią naszej egzystencji. Wyzwaniem jest jednak to, jak dotrzeć do tak szerokiej grupy Polaków" - zwróciła uwagę.

d1omeaz

Przypomniała, że w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 na realizację Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa przewidziano ponad 2 mld euro. "Pieniądze będą m.in. przeznaczone na +budowanie cyfrowych kompetencji+, na tworzenie centrów aktywności cyfrowej, które mają pomagać osobom powyżej 50. roku życia (...) Ta grupa społeczna odgrywa i będzie odgrywać bardzo ważną rolę, także gospodarczo" - powiedziała.

Dodała, że program Polska Cyfrowa będzie także wspierał budowę infrastruktury pozwalającej na korzystanie z szerokopasmowego internetu. "Z naszych szacunków wynika, że mimo licznych inwestycji publicznych i prywatnych w potrzebie inwestycyjnej jest nadal ok. 1,2 tys. gmin w Polsce" - powiedziała wiceminister. Zapewniła, że inwestycje będą się skupiały przede wszystkim na terenach wiejskich i wiejsko-miejskich, gdzie prywatni operatorzy, ze względów ekonomicznych, nie zawsze chcą inwestować.

Olszewska zapewniła ponadto, że rozwijana będzie także e-administracja. Wskazała m.in. na służbę zdrowia, w której powinny pojawić się takie usługi jak e-recepty, czy e-skierowanie.

W trakcie kongresu prezes stowarzyszenia "Miasta w Internecie" Krzysztof Głomb zainaugurował kampanię "Zapal Latarnię Polski Cyfrowej". Akcja ma zachęcić młodsze pokolenia, aby pomagało swoim rodzicom, dziadkom czy znajomym powyżej 50. roku życia poznawać działanie i możliwości internetu.

d1omeaz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1omeaz