Trwa ładowanie...
banki

Trzy banki zainteresowane przejęciem Polbanku

Trzy banki zainteresowane są przejęciem Polbanku - polskiej filii drugiego największego banku Grecji - EFG Eurobank. Są to: włoski Intesa Sanpaolo, francuski BNP Paribas oraz austriacki Raiffeisen International - donosi "Financial Times".
Share
Trzy banki zainteresowane przejęciem Polbanku
Źródło: Wikipedia, Fot: HuBar
d2cwwz1

Termin składania ofert upływa w piątek. Według źródeł, na które powołuje się gazeta, zainteresowani zaoferowali 600-800 mln za bank posiadający w Polsce 300 oddziałów i około 4-procentowy udział w polski rynku bankowych usług.

EFG Eurobank planuje sprzedaż swojej polskiej części, ponieważ w reakcji na kryzys finansowy w Grecji, który wstrząsnął również systemem bankowym kraju, chce się restrukturyzować.

Polbank jest ósmym największym bankiem w Polsce. Ma ok. 800 tys. klientów i portfel pożyczek sięgający 5 mld euro. W ostatnich dwóch latach miał straty. Zainteresowani jego przejęciem, po analizie ksiąg (due diligence) banku uznali jednak, że portfel pożyczek jest zdrowy.

d2cwwz1

Pozycja Raiffeisena w regionie Europy Centralnej jest silna, a banki BNP Paribas i Intesa planują na tym rynku ekspansję, zwłaszcza w Polsce - zauważa "FT".

W październiku EFG Eurobank jako pierwszy pożyczył na międzybankowym rynku kredytowym 300 mln euro, co było pierwszą tego rodzaju transakcją banku greckiego od stycznia br., gdy zagraniczni inwestorzy odwrócili się od greckich obligacji skarbowych.

d2cwwz1

Podziel się opinią

Share
d2cwwz1
d2cwwz1