Trzy kolejne mazowieckie szpitale będą spółkami
Mazowieccy radni zdecydowali w poniedziałek o przekształceniu w spółki trzech szpitali: z Warszawy, Konstancina-Jeziorny i Siedlec - poinformował marszałek Adam Struzik.
Chodzi o Wojewódzkie Centrum Stomatologii w Warszawie, Centrum Rehabilitacji "Stocer" w Konstancinie-Jeziornie i Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach. Samorząd województwa mazowieckiego posiada stuprocentowy udział w spółkach.
Jak podkreślał Struzik, przekształcenie szpitali w spółki powinno przyczynić się do poprawy jakości i dostępności do świadczeń medycznych. Nie ulegnie zmianie zakres i charakter dotychczasowych usług realizowanych w ramach kontraktów z NFZ. Pracownicy szpitali staną się pracownikami niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej powołanych przez spółki.
Marszałek zaznaczył, że w przypadku zadłużonej lecznicy z Konstancina, przekształcenie jest jedyną szansą na restrukturyzację. Ma się ono przyczynić do lepszego zarządzania, organizacji i wykorzystania wolnych zasobów szpitali.
W styczniu radni zdecydowali o przekształceniu w spółki Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego i Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu. Jeszcze w tym roku w spółkę ma zostać przekształcona lecznica z Ciechanowa.
Dzięki przekształceniu szpitali w spółki mazowiecki samorząd będzie mógł skorzystać z rządowego programu "Ratujemy polskie szpitale". Pomoc nie jest adresowana bezpośrednio do szpitali, ale do samorządów jako ich organów założycielskich. Każda jednostka samorządu terytorialnego, która zdecyduje się wziąć udział w programie przekształceń i spełni wymagane warunki, m.in. sporządzi plan restrukturyzacji, uzyska rządowe wsparcie.
Samorządy, które zdecydują się na udział w programie, mają przygotować plany naprawcze lecznic. Narodowy Fundusz Zdrowia podda je audytowi, a Bank Gospodarstwa Krajowego - ocenie ekonomicznej i finansowej.
Po pozytywnej ocenie będzie potrzebna akceptacja wojewody, po czym mają być podpisywane umowy z ministrami zdrowia i finansów. Kolejnym etapem ma być przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego oraz realizacja planów naprawczych.
Samorządy, które przystąpią do programu, mogą liczyć na rządową pomoc w spłacie długów szpitali. Ma ona polegać na umorzeniu zobowiązań bądź spłacie w formie dotacji celowej, poręczeniu (po zawarciu ugody z wierzycielami cywilnoprawnymi) oraz kredycie z BGK.