Trwa ładowanie...
tusk

Tusk o ewentualnym podwyższeniu składki rentowej

Decyzję w sprawie podwyższenia składki rentowej trzeba dokładnie przemyśleć - uważa premier Donald Tusk. Szef rządu zapewnił w piątek dziennikarzy, że jeżeli nie będzie bezwzględnej potrzeby, to on nie będzie rekomendował takiego rozwiązania.
Share
Partia Donalda Tuska mogłaby liczyć na ponad 43% poparcia
Partia Donalda Tuska mogłaby liczyć na ponad 43% poparciaŹródło: AFP
d2nq2pg

- Trzeba się sto razy zastanowić, zanim taką decyzję się podejmie - powiedział premier, odnosząc się do piątkowej informacji "Rzeczpospolitej". Gazeta napisała, że w przyszłym roku pracodawcy mogą płacić za pracowników większą składkę rentową.

Od 1 stycznia 2008 r. składka na ubezpieczenie rentowe wynosi 6 proc. Z tego 4,5 proc. płaci pracodawca, a 1,5 proc. potrącane jest z wynagrodzenia pracownika.

- Debata w sprawie kolejnych kroków dotyczących finansów publicznych czy np. zwiększania daniny (składki rentowej - PAP), (...) nawet jak by było to tylko po stronie pracodawców, to jednak jest zwiększone obciążenie - powiedział Tusk.

d2nq2pg

Szef rządu zapewnił, że dyskusja na temat wysokości składki rentowej będzie prowadzona "przy otwartej kurtynie". Poinformował, że finansom publicznym, w tym sprawom rent, będzie poświęcone jedno z najbliższych posiedzeń Rady Ministrów.

- W tej całej palecie podpowiedzi, co zrobić, żeby Polska była mniej zadłużona, to jest jedna z propozycji, ale jak każde podwyższenie daniny, ostatnia z tych, które warto rozpatrzeć, tzn. warta rozpatrzenia, ale ostatnia - powiedział premier.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w piątek rano w radiowej Trójce, że rząd nie dyskutował dotychczas o podwyższeniu składki rentowej. - Nie wyobrażam sobie, żeby taka decyzja, jeśli chodzi o przyszły rok, choćby ze względów czysto czasowych, mogła zapaść - dodał.

d2nq2pg

Podziel się opinią

Share
d2nq2pg
d2nq2pg