Trwa ładowanie...

Tusk: Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie w pełni gotowa

Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie do tego w pełni przygotowana, a kryzys ukraiński nie ma nic wspólnego z problemem europejskiej waluty - powiedział w poniedziałek premier Donald Tusk. Przypomniał też, że przyjęcie euro wymaga zmiany konstytucji.

Share
Tusk: Polska wejdzie do strefy euro, gdy będzie w pełni gotowa
Źródło: AFP, Fot: attila kisbenedek
d211ssh

- Wejdziemy do strefy euro wtedy, gdy będzie to w pełni bezpieczne dla Polski, czyli kiedy Polska będzie w pełni do tego przygotowana. I dlatego nie uważam za przygotowane te głosy, że trzeba wejść jutro do strefy euro, bo będziemy dzięki temu bezpieczniejsi w kontekście ukraińskiego kryzysu - powiedział szef rządu w Siemirowicach (woj. pomorskie), pytany - w kontekście sytuacji na Ukrainie - o perspektywę przyjęcia przez Polskę wspólnej waluty.

Tusk ocenił, że "nie jesteśmy przygotowani do wejścia do euro w takich nagłych terminach". Po drugie kryzys ukraiński nic nie ma wspólnego z problemem europejskiej waluty i te ryzyka związane z kryzysem ukraińskim są związane z zupełnie innym kontekstem - zaznaczył premier.

d211ssh

Tusk zaznaczył, że - aby wejść do strefy euro - trzeba przede wszystkim zmienić w Polsce konstytucję. Jak ocenił, to "niefortunne zapisy w konstytucji" są obecnie jedyną "polityczną blokadą" do przyjęcia wspólnej waluty. - Najwięcej ponagleń ws. euro słyszę od tych, którzy byli autorami tej konstytucji. Proszę te pytania (o przyjęcie euro - PAP) kierować przede wszystkim do tych, którzy zapisali w konstytucji takie sformułowania, które każą nam dziś czekać na taką większość w parlamencie, która umożliwi zmianę w konstytucji - powiedział.

Do kwestii przyjęcia euro nawiązał w ostatnim czasie m.in. prezes NBP Marek Belka, który zaznaczył, że kryzys ukraiński "pokazuje, że warto nam dodatkowo zainwestować w Unię Europejską". - Także być może warto spojrzeć jeszcze raz na kwestię naszego członkostwa w strefie euro - powiedział szef NBP.

d211ssh

Podziel się opinią

Share
d211ssh
d211ssh