Trwa ładowanie...

Tusk: rząd przyjął założenia do projektu ograniczającego tzw. krótką sprzedaż

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu, który ograniczy tzw. krótką sprzedaż, służącą spekulacjom finansowym - poinformował premier Donald Tusk.

Tusk: rząd przyjął założenia do projektu ograniczającego tzw. krótką sprzedażŹródło: Jupiterimages
d298rh0
d298rh0

Tusk powiedział, że efektem zmian w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi będzie wyraźne ograniczenie tzw. krótkiej sprzedaży. Dodał, że o takiej potrzebie mówiło się nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że proponowane w założeniach rozwiązania mają dostosować polskie przepisy do wymogów unijnego rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży i swapów ryzyka kredytowego, czyli tzw. CDS-ów (Credit Default Swap).

Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna, polegająca na sprzedaży papierów wartościowych, które nie są własnością sprzedającego. Wykorzystywana jest, gdy inwestor przewiduje, że cena danego papieru wartościowego spadanie. "Mechanizm krótkiej sprzedaży z jednej strony może przyczynić się do poprawy płynności i urealnienia wyceny instrumentów finansowych, z drugiej - rodzi ryzyko nierozliczenia transakcji w terminie" - napisano.

Natomiast CDS-y to umowy przypominające ubezpieczenie długu. Za określoną opłatą jedna strona umowy zobowiązuje się spłacić dług, w przypadku niewypłacalności dłużnika. Im większe ryzyko bankructwa dłużnika, tym droższe są CDS-y na jego zobowiązania.

d298rh0

"Zgodnie z rozporządzeniem wspólnotowym, w założeniach wyznaczono organ nadzoru, który będzie wykonywał nowe obowiązki nadzorcze, w tym nad transakcjami krótkiej sprzedaży instrumentów dłużnych Skarbu Państwa. Przewidziano także ustanowienie sankcji oraz środków administracyjnych za naruszenia przepisów rozporządzenia" - poinformowało CIR.

Założenia określają obowiązki KNF związane wykonywaniem nowych przepisów. Zgodnie z komunikatem rządowych służb prasowych KNF będzie mogła ustanawiać ograniczenia i zakazy dotyczące transakcji krótkiej sprzedaży lub CDS-ów dla długu państwowego.

"KNF będzie uprawniona także do nakładania, w drodze decyzji administracyjnej, sankcji i środków administracyjnych za naruszenie przepisów rozporządzenia" - podano w komunikacie.

Za naruszenie obowiązków informacyjnych KNF będzie mogła wymierzyć karę do 500 tys. zł, a za złamanie zakazu do 1 mln zł lub do wysokości dziesięciokrotności korzyści majątkowej uzyskanej w wyniku dokonanej transakcji.

W założeniach wprowadzono ponadto obowiązek badania przez firmy inwestycyjne czy składane zlecenia krótkiej sprzedaży spełniają wymogi rozporządzenia.

d298rh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d298rh0