Trwa ładowanie...

Tusk: rząd przyjął założenia do projektu ograniczającego tzw. krótką sprzedaż

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu, który ograniczy tzw. krótką sprzedaż, służącą spekulacjom finansowym - poinformował premier Donald Tusk.

Tusk: rząd przyjął założenia do projektu ograniczającego tzw. krótką sprzedażŹródło: Jupiterimages
d61stdh
d61stdh

Tusk powiedział, że efektem zmian w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi będzie wyraźne ograniczenie tzw. krótkiej sprzedaży. Dodał, że o takiej potrzebie mówiło się nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Centrum Informacyjne Rządu wyjaśniło w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów, że proponowane w założeniach rozwiązania mają dostosować polskie przepisy do wymogów unijnego rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży i swapów ryzyka kredytowego, czyli tzw. CDS-ów (Credit Default Swap).

Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna, polegająca na sprzedaży papierów wartościowych, które nie są własnością sprzedającego. Wykorzystywana jest, gdy inwestor przewiduje, że cena danego papieru wartościowego spadanie. "Mechanizm krótkiej sprzedaży z jednej strony może przyczynić się do poprawy płynności i urealnienia wyceny instrumentów finansowych, z drugiej - rodzi ryzyko nierozliczenia transakcji w terminie" - napisano.

Natomiast CDS-y to umowy przypominające ubezpieczenie długu. Za określoną opłatą jedna strona umowy zobowiązuje się spłacić dług, w przypadku niewypłacalności dłużnika. Im większe ryzyko bankructwa dłużnika, tym droższe są CDS-y na jego zobowiązania.

d61stdh

"Zgodnie z rozporządzeniem wspólnotowym, w założeniach wyznaczono organ nadzoru, który będzie wykonywał nowe obowiązki nadzorcze, w tym nad transakcjami krótkiej sprzedaży instrumentów dłużnych Skarbu Państwa. Przewidziano także ustanowienie sankcji oraz środków administracyjnych za naruszenia przepisów rozporządzenia" - poinformowało CIR.

Założenia określają obowiązki KNF związane wykonywaniem nowych przepisów. Zgodnie z komunikatem rządowych służb prasowych KNF będzie mogła ustanawiać ograniczenia i zakazy dotyczące transakcji krótkiej sprzedaży lub CDS-ów dla długu państwowego.

"KNF będzie uprawniona także do nakładania, w drodze decyzji administracyjnej, sankcji i środków administracyjnych za naruszenie przepisów rozporządzenia" - podano w komunikacie.

Za naruszenie obowiązków informacyjnych KNF będzie mogła wymierzyć karę do 500 tys. zł, a za złamanie zakazu do 1 mln zł lub do wysokości dziesięciokrotności korzyści majątkowej uzyskanej w wyniku dokonanej transakcji.

W założeniach wprowadzono ponadto obowiązek badania przez firmy inwestycyjne czy składane zlecenia krótkiej sprzedaży spełniają wymogi rozporządzenia.

d61stdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d61stdh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj