Tusk: zmiany VAT - walka z nieuczciwością, nie z przedsiębiorczością

Premier Donald Tusk powiedział, że rząd, nowelizując przepisy dotyczące podatku VAT od tzw. samochodów z kratką, chce walczyć z nieuczciwością, a nie z przedsiębiorczością. Jak mówił, skala nadużyć w tym zakresie jest istotna dla budżetu państwa.

15.11.2010 | aktual.: 15.11.2010 13:46

Premier, który przebywał w poniedziałek we Wrocławiu, był pytany na konferencji prasowej, czy rządowe plany zmiany ustawy o VAT dotyczące tzw. samochodów z kratką nie szkodzą przedsiębiorcom.

- Uderzmy się w serca i tak uczciwie sobie powiedzmy, czy fenomen kratki w samochodzie to jest problem przedsiębiorczości, czy wykorzystywania pewnych przepisów VAT-owskich - także europejskich - po to, żeby z bardzo drogich osobowych samochodów robić niby samochody dostawcze - podkreślił Tusk.

Jak zaznaczył, widuje się "luksusowe mercedesy i porsche Cayenne z kratką w środku". - Tam nikt jajek z hurtowni na targ nie przewoził - dodał.

Według premiera, skala nadużyć dotyczących tzw. samochodów z kratką jest istotna z punktu widzenia budżetu państwa.

- Ona jest bolesna nie dla rządu, nie dla prawodawcy. Ona jest bolesna dla ludzi, bo to są setki milionów, jak niektórzy liczą grubo ponad miliard złotych mniej - powiedział szef rządu.

Zwrócił uwagę, że "każdy, kto nie montuje sobie kratki w (samochodzie), ktoś kto, nie prowadzi działalności gospodarczej, jeździ bardzo tanim, małym samochodem jest bardziej obarczony podatkiem VAT niż ktoś bardzo, bardzo zamożny, kogo stać na tego typu manewry".

Zapewnił, że rząd poprzez nowelizację chce walczyć z nieuczciwością, a nie z przedsiębiorczością. - Uwierzmy wreszcie, że w Polsce przedsiębiorczość nie jest synonimem słowa "cwaniactwo" i dlatego staramy się tego typu kwestie wyprowadzać na prostą - zaznaczył Tusk.

W miniony wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym. Przewiduje on, że w latach 2011-2012 nabywcy samochodów osobowych z kratką będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 tys. zł. W tym okresie nie będzie możliwe odliczanie VAT od paliwa kupionego do tych samochodów, także tych kupionych przed 2011 r.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że nowelizacja jest niezbędna ze względu na konieczność wdrożenia regulacji unijnych i wykonania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Źródło artykułu:PAP
vatdonald tuskpodatki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)