Trwa ładowanie...

Tweety z telefonu BlackBerry umieszczane przez Lady Gagę

Ciekawi cię, jakich telefonów komórkowych używają twoi ulubieni celebryci? Zaglądnij na wiadomości pozostawiane przez nich na portalu Twitter.

Share
Tweety z telefonu BlackBerry umieszczane przez Lady GagęŹródło: AFP, fot: SEBASTIAN WIDMANN
dybvlcu

19 października był dobrym dniem dla Heidi Montag i operatora telefonicznego AT&T. Tego dnia firma podarowała aktorce pojawiającej się w programach reality show telefon BlackBerry Bold w nowym, rzucającym się w oczy kolorze bieli. Montag umieściła zdjęcie telefonu na swoim profilu na portalu Twitter z podpisem "Uwielbiam go! Mój nowy telefon“.

W ciągu minut na zdjęcie kliknęło dziesiątki z 690 tys. osób śledzących Montag i wyraziło swoją aprobatę, określając telefon jako niesamowity, wspaniały i stylowy. Jedna z nich zauważyła: "AT&T zawsze ma najlepsze telefony“, a inna zażartowała: "Chyba już wiem, na co się zdecyduję, gdy wygaśnie mi umowa z T-Mobile“.

Dla operatora, takiego jak AT&T oraz firmy Research In Motion, producenta telefonów BlackBerry, tego typu rozgłos jest ogromną szansą. Aby z niej skorzystać, "prezentują“ produkty za darmo celebrytom lub "zagnieżdżają je“ na koncertach, uroczystościach wręczenia nagród, drogą elektroniczną albo przez komunikatory. Praktyka nie jest nowa, ale rozwój portali bloggerskich, takich jak Twitter, coraz bardziej ułatwia firmom i fanom śledzenie komórek, z których korzystają celebryci. Klienci musieli wcześniej czerpać wskazówki z tego, co spostrzegli osobiście inni, ze zdjęć zrobionych przez paparazzich oraz wywiadów z celebrytami.

dybvlcu

Na portalu Twitter śledzenie preferencji dotyczących telefonów komórkowych może być równie proste jak przeczytanie tweeta (czyli wiadomości na portalu Twitter), zostawionej przykładowo przez Montag, a dotyczącej konkretnego telefonu. W przypadku celebrytów mniej wylewnych (lub ekshibicjonistycznych) niż Montag, wystarczy szybkie spojrzenie na opis na ich profilu. Na Twitterze wymieniany jest bowiem z nazwy sposób lub oprogramowanie wykorzystane do opublikowania wiadomości. Te programy ujawniają z kolei typ telefonu lub rodzaj systemu operatora komórkowego, z którego wysłano wiadomość.

Weźmy na przykład Johna Mayera. Piosenkarz, który aktualizuje swój profil na Twitterze kilka razy dziennie, publikując tweety, korzysta z programu zwanego Twittelator Oprogramowanie stworzono specjalnie na potrzeby iPhone'a, z czego można łatwo wydedukować, że Mayer używa iPhone'a, przynajmniej przez jakąś część czasu.

Inni celebryci pozostawiają podobne wskazówki. Lance Armstrong, Katy Perry i Jessica Simpson zostawiają wiadomości na swoich profilach na Twitterze, korzystając z programu UberTwitter. Działa on tylko na telefonach BlackBerry, co szufladkuje ich jako użytkowników tego urządzenia. Mariah Carey i Oprah Winfrey aktualizują swoje profile przez Internet, ale od czasu do czasu używają także programu TwitterBerry - kolejnej aplikacji do Twittera w telefonach BlackBerry.

Lady Gaga używa zarówno aplikacji UberTwitter, jak i TwitterBerry, by wysyłać do niemal 1,8 mln osób śledzących ją na Twitterze wiadomości o swoich tournée koncertowych, nowych wideoklipach oraz swojej obsesji modą. (Jedna z ostatnich wiadomości: "jestem w studio i piszę muzykę, zużyłam już całą puszkę lakieru do włosów. Czuję się jak w domu...“)

dybvlcu

Osoby śledzące Chada Ochocinca, nieźle obeznanego z technologią łapacza drużyny baseballowej Cincinnati Bengals, mogą zobaczyć, że wiadomości wysyła za pomocą usługi zwanej Motoblur. Program jest częścią oprogramowania stworzonego przez Motorolę do korzystania z portali społecznościowych za pomocą smartphona Google Android. Jest on obecnie dostępny wyłącznie w jednym typie telefonu, oczywiste jest więc, że Chad Ochocinco używa telefonu Motorola Cliq. Promowanie telefonu Motoblur jest z korzyścią dla Ochocinca, ponieważ Motorola używa tej technologii, by propagować portal gracza - Ocho Cinco News Network - w telefonach jego fanów.

W rzeczywistości niektóre preferencje celebrytów biorą się, przynajmniej częściowo, z kontraktów reklamowych. Klienci najprawdopodobniej kojarzą Whoopi Goldberg z telefonem myTouch 3G sieci T-Mobile. Nie jest to przypadek - T-Mobile wynajęło Goldberg, motocyklistę Jessego Jamesa oraz trenera drużyny Los Angeles Lakers, Phila Jacksona, do wystąpienia w telewizji oraz na plakatach reklamujących telefon.

W 2009 r. LG wykorzystało do swoich promocji telefonów modelkę i prezenterkę telewizyjną Heidi Klum, aktorkę Hayden Panettiere, piosenkarkę Ciarę i projektanta mody Christiana Siriana. Samsung poprosił aktorkę Audrinę Patridge, by poprowadziła imprezę zorganizowaną w celu promocji urządzania komórkowego Mondi, który działa w sieci WiMax oferującej szybki szerokopasmowy transfer danych.

Inne firmy koncentrują się rozdawaniu telefonów wybranym celebrytom. Nokia wysłała jeden ze swoich nowych telefonów, Twist, kilku młodym aktorom, m.in. Taylorowi Lautnerowi i Jonah Hillowi. RIM może się poszczycić dużą liczbą słynnych użytkowników, ale nadal rozdaje darmowe telefony BlackBerry - ostatnio na sponsorowanym przez firmę koncercie U2.

dybvlcu

W szaleństwie wręczania celebrytom telefonów, okazuje się, że największy zasięg ma stosunkowo mała firma Palm. W lutym, zaledwie kilka tygodni po debiucie telefonu Pre, producent smartphonów rozdał telefony osobom nominowanym do nagrody IFC's Independent Spirit Award. We wrześniu Palm rozdał kolejne telefony Pre na uroczystości wręczenia nagród Emmy, a w trakcie Nowojorskiego Tygodnia Mody zaprezentował nowy cienki smartphone pod nazwą Pixi. W czerwcu zorganizował również przyjęcie z okazji prezentacji telefonu, a w lipcu podarował telefony na imprezie Major League Baseball All Star.

Jak podaje Palm, razem wziąwszy, telefony Pre lub Pixi otrzymało w tym roku co najmniej 30 celebrytów, w tym aktorzy Blake Lively, William Shatner i Tracy Morgan. Wielu z nich pozowało do zdjęć, które Palm umieścił następnie na swoim blogu i udokumentował na firmowym profilu na portalu Twitter. (Przykładowy tweet: "William Shatner i jego żona już mają telefony Pre. Powiedziała: «Tak bardzo mi się podoba, że chyba go jakoś nazwę.»“)

W przypadku celebrytów i telefonów komórkowych szczegóły prawie zawsze pojawią się na Twitterze.

Elizabeth Woyke
Forbes

dybvlcu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dybvlcu
dybvlcu