Trwa ładowanie...

Ty też możesz dostać złotą kartę

Tradycyjnie złote karty kredytowe były wydawane jedynie osobom zamożnym. Z danych zebranych przez Expandera wynika, że obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W części banków złote karty są tańsze i łatwiej dostępne niż zwykłe karty w innych bankach. Dla przykładu w Getin Banku kartę Gold można otrzymać zarabiając
1 500 zł netto miesięcznie.

Ty też możesz dostać złotą kartęŹródło: AFP, fot: joe raedle
d4aqiat
d4aqiat

Złote karty kredytowe kiedyś były nieosiągalne dla osób o przeciętnych dochodach. Przyczyną nie były jedynie ostre wymagania dochodowe, ale i wysoka prowizja za korzystanie. W zamian za tą opłatę posiadacz miał możliwość uzyskania wysokiego limitu kredytowego, niższe oprocentowanie oraz pakiety ubezpieczeń i innych dodatkowych usług. Posiadając taką kartę można było poczuć się kimś wyjątkowym.

Tak było kiedyś. Z informacji zebranych przez Expandera wynika, że obecnie prawie każdy może uzyskać złotą kartę. Część banków wydaje je nawet osobom o dochodach znacznie poniżej średniej krajowej. Doszło do tego, że wymagania dotyczące wydania zwykłej karty w jednym banku mogą być ostrzejsze niż w innym do karty złotej. Dla przykładu w Getin Banku, aby uzyskać złotą kartę wystarczy dochód na poziomie 1500 zł netto miesięcznie. Tymczasem w Deutsche Bank kartę Silver (srebrną)otrzymają osoby zarabiające nie mniej niż 2000 zł netto.

Skoro złotą kartę może uzyskać osoba o przeciętnych dochodach to mitem jest także to, że złota karta zawsze ma wysoki limity kredytowy. Banki muszą bowiem uzależniać wysokość limitu od zdolności kredytowej klienta. Dlatego w tych bankach, które wydają złote karty osobom o niezbyt wysokich dochodach limity na takich kartach są dość niskie. Dla przykładu w Euro Banku limit na karcie Visa Gold może wynieść już od 2000 zł do 10 000 zł.

d4aqiat

W tym zakresie limitu kredowego także można więc znaleźć przykłady pokazujące, że złota karta może być gorsza od zwykłej. Na karcie Word MasterCard w Alior Banku limit może bowiem wynieść nawet 100 000 zł. Jest to więc aż dziesięciokrotnie więcej niż na złotej karcie w Euro Banku.

Podobnie wygląda sytuacja w odniesieniu do poziomu oprocentowania kredytu na złotych kartach. Wcale nie musi być ono bardzo niskie co pokazuje oferta Pekao SA. Oprocentowanie karty MasterCard Credit Gold wynosi tam aż 21,90%. Tymczasem znacznie niższe oprocentowanie można znaleźć na zwykłych kartach np. w Banku Nordea (12,50%) czy BOŚ (14,50%).

Nie jest prawdą nawet to, że złota karta musi być droga. Te banki, które wydają złote karty osobom o przeciętnych dochodach naliczają za nie stosunkowo niskie prowizje. Dla przykładu za kartę Visa Gold Perfect w Euro Banku trzeba zapłacić tylko 25 zł rocznie. Dodatkowo opłata może zostać zniesiona w przypadku aktywnego korzystania. Tymczasem przeciętna opłata roczna za zwykłą kartę kredytową to ok. 60 zł. Należy jednak dodać, że w części banków nadal funkcjonują tradycyjne złote karty. Są one drogie i dostępne jedynie dla zamożnych.

Jarosław Sadowski
Analityk firmy Expander

d4aqiat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aqiat