Ty wypoczywasz, gospodarka traci

Nawet 0,3% PKB - tyle kosztuje każdy ponadprogramowy dzień wolny. W przypadku Polski byłoby to nieco ponad 5 mld zł. To wyliczenia przedstawicieli organizacji PKPP Lewiatan.

Doktor Jacek Męcina, doradca organizacji pracodawców Lewiatan, przyznaje, że zyskują pracownicy, ale firmy już niekoniecznie.
- Dla gospodarki może być to trochę niebezpieczne. Po tych długich weekendach efektywność produkcji w firmach jest niższa, a przed przerwą ta efektywność też spada - przyznaje ekspert.

Piotr Kuczyński, analityk firmy doradczej Xelion, przekonuje jednak, że nie można Polaków straszyć, iż długi weekend to tylko straty. Ekspert przypomina, że w wolne dni bardzo duże obroty generuje na przykład sektor usług. - Nie przesadzajmy, saldo może być nawet dodatnie. Z powodu długiego weekendu gospodarka nigdy się nie zawaliła. Polacy sobie odpoczną i bardzo dobrze - twierdzi analityk.

W Polsce ustawowo ustalono 13 dni wolnych od pracy w roku. Średnia unijna wynosi niespełna dziesięć. Wszystkim wielbicielom długich weekendów przypominamy, że w listopadzie będzie druga okazja do dłuższego wypoczynku. W tym roku Święto Niepodległości wypada w piątek.
IAR/ Tomasz Majka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)