Tych rachunków nie płacą Polacy
Według najnowszego badania "Jak Polacy płacą rachunki", przeprowadzonego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, co dziesiąty Polak w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie uregulował przynajmniej jednego zobowiązania. Jakich rachunków najczęściej zdarza się nam nie płacić?
18.01.2024 | aktual.: 18.01.2024 19:01
Z badania wynika, że aż 94 proc. badanych deklaruje regulowanie cyklicznych opłat związanych z mieszkaniem. Najczęściej są to wydatki związane z prądem i gazem (83 proc.), wywozem śmieci (78 proc.), wodą i ściekami (77 proc.), czynszem (54 proc.) oraz ogrzewaniem (50 proc.).
Kolejną kategorią są opłaty za media, takie jak abonament RTV (28 proc.), telefon (77 proc.) czy internet (76 proc.). Ponad trzy czwarte respondentów opłaca również polisy i ubezpieczenia, a 38 proc. zobowiązania finansowe, takie jak kredyty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Blisko 29 proc. Polaków przyznaje jednak, że czasami zdarza im się opóźnienie w płaceniu rachunków. Co dziesiąta osoba zadeklarowała nawet, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie uregulowała przynajmniej jednego zobowiązania, a głównie dotyczyło to utrzymania mieszkania, mediów oraz zobowiązań kredytowych.
Najczęstsze przyczyny opóźnień w płatnościach to przeoczenie terminu płatności (35 proc.) oraz rosnące koszty utrzymania (25 proc.). Jednak 18 proc. osób, które spóźniły się z płatnością, oraz jedna piąta tych, którzy w ogóle nie uregulowali zobowiązań, wskazuje na problemy finansowe jako główną przyczynę.
Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, zauważa, że opóźnienia w płatnościach mogą mieć realne konsekwencje.
Wystarczy 200 złotych zaległości, aby zostać wpisanym do Krajowego Rejestru Długów. Spóźnialstwo też po prostu kosztuje. Dostawcy mogą naliczać karne odsetki. Dodatkowo możemy stracić część zniżek, które na przykład operatorzy telekomunikacyjni oferują nam za terminowe regulowanie faktur - podkreśla.
Badanie "Jak Polacy płacą rachunki" zrealizowano na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 roku na reprezentatywnej próbie 1007 Polaków w wieku 18-74 lat, metodą CAWI.