Trwa ładowanie...

Tylko do końca 2012 r. przekształcenie prawa lokatorskiego we własność

Tylko do końca tego roku niektórzy lokatorzy mieszkań spółdzielczych mogą przekształcić swoje prawo lokatorskie we własnościowe. Z końcem roku wygaśnie przepis, który na to pozwala.

Tylko do końca 2012 r. przekształcenie prawa lokatorskiego we własnośćŹródło: WP.PL, fot: Kamil Jakubczak
d2kp1bb
d2kp1bb

Dotyczy to dwóch rodzajów spółdzielców. Pierwsi to ci, którzy mieszkają w budynku wybudowanym wprawdzie przez spółdzielnię, ale na gruncie, który ani do niej nie należy, ani nie jest w jej wieczystym użytkowaniu. Słowem - na gruncie o nieuregulowanym statusie prawnym.

Druga grupa spółdzielców, którzy do końca 2012 r. mogą skorzystać z przekształcenia prawa lokatorskiego w spółdzielcze prawo własnościowe, to ci, którzy mieszkają w budynku położonym na gruncie, dla którego zarząd spółdzielni nie podjął jeszcze uchwały o odrębnej własności lokali albo taka uchwała zapadła, ale została zaskarżona do sądu i toczy się postępowanie sądowe.

W obu tych wypadkach przekształcenie prawa lokatorskiego we własnościowe jest możliwe na podstawie art. 6 nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z 18 grudnia 2009 r. W tym celu między członkiem spółdzielni a samą spółdzielnią powinna zostać zawarta - najpóźniej 31 grudnia 2012 r. - umowa o ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

d2kp1bb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kp1bb