Trwa ładowanie...

Ubezpieczenie turystyczne - sposób na spokojne wakacje

Co zrobić aby wymarzony urlop nie zrujnował się przez nagłe zdarzenie? Oczywiście, planując wakacje nie chcemy nawet myśleć że podczas urlopu może się nam lub naszym bliskim przytrafić coś złego. Jednak, na wypadek choroby lub nieszczęśliwego wypadku lepiej się ubezpieczyć aby zminimalizować trudności.

Ubezpieczenie turystyczne - sposób na spokojne wakacjeŹródło: Jupiterimages
d4n6aho
d4n6aho

PORÓWNAJ OFERTY

Przed wyjazdem warto sprawdzić oferty kilku ubezpieczycieli. Oferty na polskim rynku różnią się zakresem, czyli tym co ubezpieczyciel może nam zapewnić, jak i ceną. Nie wychodząc z domu można porównać oferty w porównywarkach internetowych. Można, też skorzystać z usług brokera.

ZAKRES UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenia podróżne są przydatne w przypadku nagłego zachorowania bądź wypadku podczas podróży.
Najczęściej spotykane na rynku ubezpieczenie obejmuje: - ubezpieczenie Kosztów Leczenia (KL)
W ramach ubezpieczenia KL, Ubezpieczyciel pokryje lub zwróci udokumentowane koszty wizyty lekarskiej, niezbędnych badań lub zabiegów. Ważne, jeśli potrzebujesz skorzystać z pomocy lekarza, to o ile to możliwe, skontaktuj się z Centrum Alarmowym (telefon znajdziesz na polisie lub certyfikacie ubezpieczenia dokumencie potwierdzającym kupienie ubezpieczenia) przed pójściem do lekarza. Możliwe, że ubezpieczyciel zawarł umowę z placówką medyczną w okolicy w której przebywasz i nie będziesz musiał ponosić kosztów wizyty lekarskiej/badań lub zabiegów i czekać, aż ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty. Ponadto, Ubezpieczyciel może odmówić zwrotu kosztów lub części kosztów powołując się na brak konsultacji z jego centrum alarmowym przed skorzystaniem z usług medycznych (oczywiście dotyczy to tylko przypadku gdy kontakt mógł się odbyć).
- ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) Jest to stały element ubezpieczenia podróżnego. Jeśli wypadek pozostawił trwały uszczerbek na zdrowiu to ubezpieczyciel wypłaci świadczenie. Zasady wypłat są bardzo różne i zawsze opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
- ubezpieczenie Assistance W ramach Assistance ubezpieczyciel organizuje pomoc Ubezpieczonemu w przypadku choroby lub wypadku. Najczęściej jest to organizacja i pokrycie kosztów transportu medycznego (przewiezienie do lekarza lub szpitala), kontynuacji podróży, wcześniejszego lub późniejszego niż planowany powrotu, przyjazdu osoby bliskiej do towarzyszenia choremu w szpitalu. Warto zwrócić uwagę jakie usługi Ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje ich koszty, a które tylko zorganizuje na koszt Ubezpieczonego.
- ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej powinno stanowić integralną część ubezpieczenia podróżnego. Ubezpieczenie to chroni w przypadku wyrządzenia szkody osobowej lub rzeczowej osobie trzeciej. Szczególnie ważne jest posiadanie takiego ubezpieczenia podczas wyjazdów narciarskich.
- ubezpieczenie bagażu Ubezpieczenie dodatkowe w ramach którego ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pozwalające na zakup środków jeśli przewoźnik zgubi nam bagaż bądź jeśli
- ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży Jest to mniej popularne ubezpieczenie związane z podróżą. W ramach ubezpieczenia kosztów rezygnacji ubezpieczyciel zwraca część kosztów poniesionych na wycieczkę lub na bilet. Ubezpieczenie to warto zakupić gdy ma się małe dziecko i jest obawa, że zachoruje i nie będzie można wyjechać.

SUMY UBEZPIECZENIA

Z jednej strony, ważne jest aby dopasować sumy ubezpieczenia do celu naszej podróży. Jedziemy na narty to ryzyko że złamiemy nogę jest wyższe niż gdy jedziemy na wczasy nad morze. Z drugiej jednak strony atak wyrostka robaczkowego nam się przytrafić w najbezpieczniejszym miejscu na świecie. Koszty związane z leczeniem w szpitalu są zawsze bardzo wysokie, w związku z tym warto wybierać wysokie sumy ubezpieczenia.

d4n6aho

Wybierając aktywny wypoczynek należy sprawdzić czy nasze ubezpieczenie pokrywa koszty w przypadku urazów powstałych podczas uprawiania sportu. Często ubezpieczyciele w standardzie oferują tylko podstawowe sporty takie jak jazda na rowerze. Wybierając się na narty lub snowboard należy pamiętać iż ubezpieczyciel standardowo obejmuje ochroną tylko czas w którym jesteśmy na trasie zjazdowej. Gdy planujemy jeździć poza trasą standardowe ubezpieczenie narciarskie nie będzie nas już chronić. Ubezpieczyciele często mają w swojej ofercie rozszerzenia o sporty ekstremalne, a także o wyczynowe uprawianie sportu. Pamiętaj aby zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i sprawdź czy sport który będziesz uprawiać jest objęty ochroną.

WYŁĄCZENIA

Zaraz po zakresie ubezpieczenia i sumach gwarancyjnych kluczowym, chociaż czasem przez agentów pomijanym zagadnieniem są wyłączenia odpowiedzialności Ubezpieczyciela, czyli przypadki w których polisa nie zadziała i ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia. W ubezpieczeniach turystycznych w szczególności warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela związane z leczeniem chorób przewlekłych (o ile nie zostały one dodatkowo włączone). Ubezpieczyciele nie będą również ponosić kosztów leczenia w skutek wypadków gdy ubezpieczony był pod wpływem alkoholu.

OD KIEDY OCHRONA ZACZYNA DZIAŁAĆ

Ubezpieczenie najlepiej jest kupić przed wyjazdem, wybierając okres ochrony tożsamy z okresem podróży (jeśli jedziemy samochodem liczymy od dnia wyjazdu, a nie od dnia przybycia na miejsce). Jeżeli zapomnimy i zakup zostanie zrobiony gdy już jesteśmy za granicą, to ochrona zostanie przez ubezpieczyciela zlimitowana i w pierwszych dniach po zakupie ubezpieczenie nie będzie nas chronić (okres ten będzie różny w zależności od Ubezpieczyciela).

GDY TRZEBA SKORZYSTAĆ Z UBEZPIECZENIA

Gdy zdarzy się że będziemy potrzebować skorzystać z ubezpieczenia, to o ile będzie to możliwe należy skontaktować się z Centrum Alarmowym Ubezpieczyciela. Numer Alarmowy jest zawsze podany na dokumencie potwierdzającym zakup ubezpieczenia. Gdy z jakiś przyczyn od razu nie było to możliwe to należy skontaktować się z Ubezpieczycielem jak to tylko będzie możliwe. Brak poinformowania ubezpieczyciela o zdarzeniu może spowodować zakwestionowanie przez Towarzystwo poniesionych kosztów i zmniejszenie wypłaty. Warto mieć na uwadze że ubezpieczyciel zwróci koszty poniesione na niezbędne badania czyli jeżeli złamiemy nogę a "przy okazji" RTG zrobimy sobie EKG, to za to drugie badanie ubezpieczyciel nie zwróci nam poniesionych kosztów.

d4n6aho
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n6aho