Trwa ładowanie...

Ubrania od Nike, Pumy czy Adidasa toksyczne

Według Greenpeace ubrania i sprzęt sportowy od największych marek może być szkodliwy dla zdrowia. Toksyczne substancje znaleziono m.in. w produktach Adidasa, Nike czy Pumy.

Ubrania od Nike, Pumy czy Adidasa toksyczneŹródło: AFP, fot: CHRISTOF STACHE
d3ddy8n
d3ddy8n

Według Greenpeace ubrania i sprzęt sportowy od największych marek może być szkodliwy dla zdrowia. Toksyczne substancje znaleziono w produktach Adidasa, Nike, czy Pumy.

Jak podaje niemiecka prasa, tamtejszy oddział organizacji Greenpeace postanowił przed mundialem sprawdzić, co sprzedają w swoich sklepach czołowe sportowe marki. Wyniki badań przerażają. Nie było bowiem firmy, która nie miałaby w ofercie toksycznego sprzętu.

W butach do piłki nożnej czy rękawicach bramkarskich znaleziono mogące szkodzić zdrowiu substancje takie jak: perfluor, nonylofenol etoksylany (NPE), ftalany, czy dimetyloformamid (DMF). Te związki chemiczne mogą wpływać na procesy hormonalne człowieka, powodować niepłodność oraz zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Co ciekawe, najgorszą ocenę w badaniach dostały ubrania Adidasa. To właśnie ta niemiecka firma jest sponsorem brazylijskiego mundialu. Dzięki temu koncern liczy na miliardowe wpływy ze sprzedaży piłkarskich gadżetów. Greenpeace nawołuje do bojkotu tej firmy.

d3ddy8n

Organizacja ekologiczna podaje w swoim raporcie, że w badanym sprzęcie sportowym wszystkie normy nie zostały przekroczone. Jednocześnie jednak te toksyczne substancje mogą szkodzić środowisku naturalnemu w krajach, w których są produkowane. Także osoby pracujące przy ich produkcji narażone są na problemy zdrowotne.

Monitoring sprzętu sportowego Greenpeace prowadzi od kilku lat. W 2011 roku do jej kampanii, nawołującej do wyeliminowania szkodliwych substancji z butów i ubrań, przyłączyły się wszystkie sportowe firmy skontrolowane przed mundialem. Jednocześnie dały sobie na czas to czas aż do 2020 roku.

d3ddy8n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ddy8n