Uczelnie by zatrzymać absolwentów w kraju, pomogą im w biznesie
Wrocławskie uczelnie mają pomysł, jak zatrzymać absolwentów w kraju. Na Politechnice Wrocławskiej powołano Radę Konsultacyjną Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Naukowcy i młodzi przedsiębiorcy są przekonani, że ma ona pomóc przebić się na rynku niewielkim przedsiębiorstwom, które proponują wdrażanie innowacyjnych technologii.
Radę stworzyli przedstawiciele wielkich koncernów jak Siemens, Whirpool czy KGHM. Na czym ma polegać jej działalność? Dzięki Akademickiemu Inkubatorowi Przedsiębiorczości absolwenci Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Wrocławskiej mogą po zakończeniu studiów liczyć na bardzo korzystne warunki, jeśli zechcą założyć własną firmę. Inkubator proponuje im preferencyjne ceny przy wynajmie powierzchni czy dostępie do internetu i pomoc prawną. Dzięki utworzeniu Rady Konsultacyjnej, która działa na pograniczu środowisk przedsiębiorców i naukowców, młodzi przedsiębiorcy będą mieli dostęp do ich wiedzy i możliwość współpracy z najlepszymi specjalistami w branży.
_ To świetna informacja – mówi Michał Kowalczyk, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, który po studiach założył firmę działającą w inkubatorze. _ Zajmujemy się tak zwanymi systemami inteligentnych obiektów. Pozwalają one na sterowanie na przykład oświetleniem czy automatycznym otwieraniem i zamykaniem drzwi w firmach lub u odbiorców indywidualnych _ – wyjaśnia Kowalczyk. Firma na stałe zatrudnia dwie osoby, a na doraźne zlecenia pracuje blisko dziesięć kolejnych, najczęściej studentów. _ Między innymi takim młodym przedsiębiorcom ma pomóc powołana rada _ – zapowiada rektor Tadeusz Luty. Zamiast wyjeżdżać z kraju, mają pomysł, jak odnieść sukces na naszym rynku. Na pewno pomogą im kontakty z przedstawicielami uznanych na rynku marek _ – dodaje profesor. (JEW)