UE zakazała popularnego produktu. Będzie stopniowo wycofywany
W ciągu najbliższych kilku lat w życie zaczną wchodzić stopniowo zakazy dotyczące sprzedaży produktów zawierających mikroplastik. Unia Europejska zdecydowała się na wprowadzenie zakazu sprzedaży sypkiego brokatu z powodu negatywnego wpływu tego tworzywa na środowisko.
Unia Europejska ogłosiła zakaz sprzedaży sypkiego brokatu, aby sprostać rosnącym wymaganiom ekologicznym i przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia mikroplastikiem. Wdrożenie przepisów zaczęło się 15 października 2023 roku, najpierw w Niemczech, a w przyszłości obejmie całą Unię Europejską.
Dalsza część artykułu znajduje się poniżej
Kolejne zmiany w podatkach. "Sytuacja jest kuriozalna"
Koniec z brokatem. Od kiedy wchodzą zmiany?
Zgodnie z informacjami podanymi przez portal prawo.pl, zakazane będą nie tylko produkty kosmetyczne, ale również artykuły takie jak błyszczące długopisy, maseczki do twarzy i inne produkty z brokatem. Przemysł będzie musiał dostosować się do nowych przepisów i znaleźć alternatywne rozwiązania dla swoich produktów. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) w swoim raporcie wskazuje, że za 98 proc. zanieczyszczeń wód mikroplastikiem odpowiedzialne są działania człowieka.
"Wszechobecność niewielkich fragmentów syntetycznych lub modyfikowanych chemicznie polimerów naturalnych, które są nierozpuszczalne w wodzie, ulegają bardzo powolnemu rozkładowi i z łatwością mogą dostawać się do układu pokarmowego organizmów żywych, budzi obawy dotyczące ich ogólnego wpływu na środowisko i potencjalnie na zdrowie człowieka" – wskazano w motywach nowelizacji.
Fani brokatowych kosmetyków do makijażu nie powinni się jednak martwić natychmiastowymi zmianami. Nowe zasady będą wdrażane stopniowo: do 16 października 2027 roku będzie można sprzedawać produkty zawierające brokat obecny w kosmetykach spłukiwanych, do 16 października 2029 roku w produktach niespłukiwanych, a do 16 października 2035 roku w produktach do makijażu, ust i paznokci.
Zakazy będą dotyczyć produktów wprowadzonych na rynek przed 17 października 2023 roku. Nie obejmą one brokatu wykonanego z materiałów biodegradowalnych, organicznych lub rozpuszczalnych w wodzie.
Zakaz produktów z dodanym mikroplastikiem
W 2027 roku wejdzie w życie zakaz dotyczący kosmetyków do spłukiwania, takich jak szampony i żele pod prysznic. W 2028 roku zakaz obejmie detergenty, środki pielęgnacyjne i czyszczące, w tym woski, pasty i odświeżacze powietrza. W 2029 roku nowe przepisy obejmą kosmetyki pozostające na skórze i włosach, jak kremy czy żele do włosów. W 2030 roku wejdzie zakaz na syntetyczne mikrocząstki polimerowe używane do kapsułkowania substancji zapachowych, a w 2031 roku na granulat używany do nawierzchni sportowych syntetycznych. Ostatecznie, w 2035 roku, zakaz obejmie pomadki, lakiery do paznokci oraz produkty do makijażu - informuje Portal Spożywczy.
Dlaczego niektóre zmiany będą wdrażane przez wiele lat? Przykładowo, według Komisji Europejskiej, granulki używane na boiskach ze sztuczną trawą są głównym źródłem mikroplastiku i stanowią zagrożenie dla środowiska. Jednak zakaz wejdzie w życie dopiero po ośmiu latach, aby dać właścicielom i operatorom boisk czas na dostosowanie się do nowych przepisów i przejście na bardziej ekologiczne alternatywy.