UKE dostał od TP dobrą nową ofertę zobowiązań inwestycyjnych - prezes urzędu

9.9.Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska bardzo pozytywnie ocenia nową propozycję zobowiązań inwestycyjnych, jaką we wtorek przedstawiła jej...

9.9.Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska bardzo pozytywnie ocenia nową propozycję zobowiązań inwestycyjnych, jaką we wtorek przedstawiła jej Telekomunikacja Polska.

Zawarcie ostatecznego porozumienia, które ma gwarantować uchwała rady nadzorczej telekomu, może przeciągnąć się jednak na sam koniec września lub początek października, gdyż musi być jeszcze uzgodnione przez prawników. Posiedzenie RN TP planowano wcześniej na 22 września.

UKE w zamian za stabilizację stawek LLU, WLR i BSA oczekuje od Telekomunikacji Polskiej zobowiązań inwestycyjnych.

"Nastąpił duży przełom w negocjacjach. Dostaliśmy przyzwoitą propozycję, o 200 proc. lepszą niż poprzednie. Jestem przekonana, że uda nam się osiągnąć porozumienie" - powiedziała PAP w środę Streżyńska.

"Umowa będzie skomplikowana, my rozmawiamy tylko o meritum, ale wszystkie kwestie będą musiały być jeszcze uzgodnione przez prawników. Dlatego sądzę, że posiedzenie rady nadzorczej TP odbędzie się pod koniec września lub na początku października" -dodała.

Wcześniej Streżyńska mówiła PAP, że oczekuje iż rada nadzorcza Telekomunikacji Polskiej będzie gwarantem realizacji zobowiązań inwestycyjnych oraz porozumienia z operatorami alternatywnymi, które ma być alternatywą dla podziału telekomu.

Przedstawiciele UKE i Telekomunikacji Polskiej ustalają obecnie zakres zobowiązań inwestycyjnych telekomu. Pierwsza część zobowiązań na dotyczyć inwestycji do końca 2009 roku, druga w latach 2010-2011.

W grudniu 2008 roku prezes UKE wszczęła postępowania w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną, zarzucając telekomowi m.in. dyskryminację operatorów alternatywnych i przepływ informacji pomiędzy spółkami Grupy TP.

W marcu tego roku Telekomunikacja Polska przedstawiła pakiet propozycji tzw. "Kartę Równoważności", która miała przynieść efekty podobne do podziału. Potem odbyły się spotkania robocze z przedstawicielami UKE i operatorów alternatywnych, podczas których dyskutowano nad założeniami tego dokumentu.

Prezes UKE 11 sierpnia po spotkaniu TP z operatorami zawiesiła prace nad podziałem telekomu na część hurtową i detaliczną. Obecnie trwają prace nad porozumieniem, które TP będzie zawierała z operatorami alternatywni.

"Spotkania pomiędzy przedstawicielami TP i operatorów alternatywnych nadal się odbywają" - powiedziała w środę Streżyńska.

Zarysy porozumienia, które UKE i operatorzy ustalili 11 sierpnia zakładają m.in równe traktowanie części detalicznej TP i pozostałych operatorów poprzez tworzenie chińskich murów w przepływie informacji pomiędzy detalem i hurtem TP.

Na początku września telekom przedstawił nową wersję "Karty Równoważności", która ma uwzględniać uwagi operatorów alternatywnych.

Ewa Pogodzińska(PAP)

epo/ ana/

Źródło artykułu:PAP
giełdaspółkatelekomunikacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)