UKE popiera współpracę operatorów, również w zakresie wspólnego korzystania z częstotliwości
30.12. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej popiera współpracę operatorów zarówno w zakresie współdzielenia infrastruktury, jak i częstotliwości - podała UKE w...
30.12. Warszawa (PAP) - Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej popiera współpracę operatorów zarówno w zakresie współdzielenia infrastruktury, jak i częstotliwości - podała UKE w poniedziałkowym komunikacie.
W ocenie UKE, dzięki współpracy operatorzy telekomunikacyjni mogą w większym stopniu wykorzystać wszystkie dostępne zalety technologii LTE.
Urząd uważa, że współdzielenie pomiędzy operatorami infrastruktury oraz zasobów częstotliwości ma wiele zalet, m.in. obniża koszt budowy i utrzymania sieci, powiększa i uelastycznia pojemności sieci dostępnej dla operatorów, daje możliwość zaoferowania klientom wyższych przepustowości, a co za tym idzie, także nowych usług, oraz podnosi jakość oferowanych usług.
Urząd podał w komunikacie, że rozdysponowanie zasobów częstotliwości z pasm 800 i 2.600 MHz stanowi jego zdaniem niepowtarzalną szansę dla operatorów na korzystanie z zalet współdzielenia infrastruktury już od momentu projektowania i budowy sieci. Aukcja dotycząca rezerwacji tych częstotliwości została ogłoszona w poniedziałek, a zainteresowani operatorzy mogą składać wstępne oferty do 13 lutego 2014 roku.
W komunikacie UKE podkreślono, że zalety współdzielenia częstotliwości dostrzega również Komisja Europejska, która uznała udostępnienie dodatkowych zasobów częstotliwości za czynnik wspierający konkurencję na rynku telekomunikacyjnym, dzięki któremu nastąpi zmniejszenie barier dostępu dla nowych użytkowników.
Na polskim rynku telekomunikacyjnym od 2011 roku działa spółka Networks, czyli joint-venture Grupy TP SA oraz T-Mobile Polska, utworzona na potrzeby współdzielenia infrastruktury sieciowej przez obu operatorów i pasm częstotliwości. Przedmiotem jej działalności ma być zarządzanie, planowanie, obsługa, rozwój i utrzymanie sieci dostępowych stron.
We wrześniu obaj operatorzy podpisali umowę, w ramach której Orange Polska może oferować usługi 4G w oparciu o częstotliwości 1.800 MHz należące do T-Mobile Polska. (PAP)
kuc/ jtt/