Ukraina będzie trochę kosztować, ale pomoc się opłaci

Niemiecki dziennik "Die Welt" zaapelował we wtorek do Zachodu o szybkie przyznanie Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 25 mld euro, a także o wsparcie logistyczne, które pozwoli Ukraińcom na zbudowanie państwa zgodnego z europejskimi standardami.

Ukraina będzie trochę kosztować, ale pomoc się opłaci
Źródło zdjęć: © Fotolia | corvalola

"Europejczycy z podziwem śledzili dramatyczne wydarzenia na Ukrainie; schlebiało im to, że istnieją jeszcze ludzie, którzy ryzykują własnym zdrowiem, a nawet życiem dla europejskich marzeń" - pisze autor komentarza. "Dawno już idea europejska nie świeciła tak jasno jak w oczach uczestników demonstracji w Kijowie i innych miastach Ukrainy" - podkreśla "Die Welt".

"Teraz, gdy Europa otrzymała rachunek, nasuwa się - wobec utrzymujących się problemów gospodarczych w UE - pytanie: czy warto było? Czy rzeczywiście powinniśmy zajmować się kolejnym krajem z problemami, który trzeba z wysiłkiem postawić na nogi i którego finanse trzeba uzdrowić?" - czytamy w "Die Welt".

Gazeta sugeruje, by problem Ukrainy rozpatrywać w kategoriach geostrategicznych. Jeżeli 25 mld euro miałoby być ceną za niedopuszczenie do realizacji nowego imperialnego projektu Rosji, to taka inwestycja się opłaca - ocenia komentator, zwracając uwagę, że inne kraje tego regionu - Armenia, Gruzja czy Mołdawia - mają zupełnie inną wagę.

Ukraina odgrywa w imperialnych planach Putina rolę centralną - podkreśla "Die Welt". Na dłuższą metę bardziej kosztowna niż obecna pomoc dla Ukrainy będzie dla Zachodu konfrontacja z neoimperialną Rosją - ostrzega komentator.

Nie oznacza to, że UE powinna szastać pieniędzmi. Ciężar należy rozłożyć na wiele ramion, trzeba włączyć MFW i pozaeuropejskie kraje Zachodu - pisze "Die Welt". Kredyty muszą być powiązane z jasnymi warunkami, bo tylko zreformowana Ukraina ma szanse na konkurowanie na światowych rynkach.

Zdaniem niemieckiej gazety ważniejsza od kredytów jest praktyczna pomoc. Tak jak w Grecji, UE powinna zaoferować Ukrainie know-how i doradców, by zbudować państwo praworządne, ze skuteczną administracją i możliwie ograniczoną korupcją.

"Die Welt" przypomina, że właśnie tego domagali się demonstranci na Majdanie - zbudowania państwa zgodnego z europejskimi wzorami. Im lepiej uda się to przedsięwzięcie, tym mniejszym obciążeniem dla UE będzie Ukraina - pisze komentator.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)