Ukraina oczekuje na pierwszą transzę kredytu MFW

Ukraina oczekuje, że pierwszą transzę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynoszącą 5 mld dol., otrzyma do piątku, 13 marca - oświadczyła w czwartek minister finansów Natalia Jaresko.

Ukraina oczekuje na pierwszą transzę kredytu MFW
Źródło zdjęć: © WP.PL | Rob Schofield, Flickr (CC BY-ND 2.0)

Ukraina oczekuje, że pierwszą transzę kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wynoszącą 5 mld dol., otrzyma do piątku, 13 marca - oświadczyła w czwartek minister finansów Natalia Jaresko. "Będziemy czekać na te pieniądze jutro, jeśli nie nadejdą już dziś" - powiedziała dziennikarzom w Kijowie Jaresko.

Minister zapowiedziała jednocześnie szeroką prywatyzację przedsiębiorstw państwowych oraz początek rozmów o restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego.

Jaresko poinformowała, że zostanie sprywatyzowane "wszystko, co można sprywatyzować", a proces ten rozpocznie się jeszcze w bieżącym roku. Zaznaczyła, że Ukraina ma dziś 3,3 tys. przedsiębiorstw, z których większość przynosi straty i wymaga wsparcia ze strony państwa.

Szefowa resortu finansów przekazała, że rozmowy o restrukturyzacji zadłużenia zagranicznego rozpoczną się w piątek, i wyraziła nadzieję, że decyzje w tej sprawie zapadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Według ministerstwa zadłużenie Ukrainy w euroobligacjach w końcu ub. roku wynosiło 17,28 mld dolarów.

W środę wieczorem szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała, że Fundusz zaaprobował nowy pakiet pomocowy dla Ukrainy, w ramach którego Kijów otrzyma 17,5 mld dol. Lagarde oświadczyła, że rozłożony na cztery lata program kredytowy, w połączeniu z reformami, pomoże w natychmiastowym ustabilizowaniu gospodarki Ukrainy, a w perspektywie średnioterminowej pozwoli przywrócić wzrost gospodarczy i poprawić warunki życia jej obywateli.

Oczekuje się, że dzięki kredytowi MFW do pomocy dla Ukrainy przyłączą się inne międzynarodowe instytucje.

MFW poinformował, że całkowity pakiet pomocowy dla Ukrainy wyniesie 40 mld dol. Blisko połowę kredytów wypłaci MFW, pozostałe środki dostarczą USA, Unia Europejska i inni.

Nowy plan pomocy zastąpi poprzedni pakiet, przyznany w kwietniu 2014 roku; opiewał on na 17 mld USD i na okres do 2016 roku. Negocjacje w sprawie nowego pakietu pomocowego zakończyły się w styczniu. 17,5 mld dol. to pierwsza transza nowego, czteroletniego programu tzw. rozszerzonego finansowania.

Rząd w Kijowie liczy na to, że realizacja nowego programu współpracy z MFW doprowadzi do odnowienia wzrostu gospodarczego Ukrainy już w przyszłym roku.

Źródło artykułu:PAP
ukrainaświatgospodarka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)