Ulga meldunkowa dotyczy także gruntu

Zwolniony z podatku jest nie tylko zysk ze sprzedaży budynku, ale także działki, na której stoi. Taka jest konkluzja wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ulga meldunkowa dotyczy także gruntu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

– To bardzo ważne i przełomowe orzeczenie. NSA potwierdził, że ci podatnicy, którzy na potrzeby ulgi meldunkowej traktowali budynek i grunt jako całość, postępowali słusznie – mówi Grzegorz Grochowina z firmy doradczej KPMG.

NSA zajął się sprawą podatniczki, która w 2008 r. odziedziczyła wraz z siostrą dom z działką, w którym wcześniej były zameldowane przez wiele lat na pobyt stały. W 2009 r. nieruchomość została sprzedana. Kobieta chciała się upewnić, czy prawo do ulgi meldunkowej obejmuje również ziemię, na której stoi budynek. Organ podatkowy uznał, że zwolniony z podatku jest tylko zysk ze sprzedaży domu. To dlatego, że ustawa o PIT wiąże ulgę meldunkową ze zbyciem budynku, a na gruncie nie można się zameldować.

Podatniczka odwołała się od tej interpretacji, wskazując, że dom jest częścią składową nieruchomości gruntowej, na której został wniesiony, i nie może stanowić odrębnego przedmiotu własności.

Stanowisko fiskusa podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 1100/09). Podkreślił on autonomię prawa podatkowego i cywilnego. Według kodeksu cywilnego grunt i posadowione na nim budynki stanowią całość nieruchomości i nie mogą być przedmiotem odrębnej sprzedaży. Przepisy podatkowe pozwalają jednak wyodrębnić z procesu sprzedaży sam budynek i przypisać mu inne skutki prawne. W efekcie WSA stwierdził, że kobieta musi zapłacić 19 proc. podatku od zysku ze sprzedaży samej działki.

Inne stanowisko zajął w tej sprawie NSA, który uznał, że nie należy tak wąsko i rygorystycznie interpretować prawa podatkowego.
– Odrębne rozliczenie zysku ze sprzedaży gruntu i budynku sprawiało w praktyce ogromne trudności, gdyż w aktach notarialnych podawana była jedna cena. NSA uznał, że budynek nie jest odrębnym od gruntu przedmiotem własności. Jeśli spełnione zostały pozostałe warunki, to dochód ze sprzedaży nieruchomości jest w całości zwolniony z opodatkowania – wyjaśnia Grzegorz Grochowina.

Podobne stanowisko zajął 20 lipca 2011 r. WSA w Białymstoku (sygn. I SA/Bk 222/11). W ocenie sądu pojęcie budynku mieszkalnego nie powinno być rozumiane w oderwaniu od gruntu, z którym budynek ten jest trwale związany.
Przypomnijmy, że ulga meldunkowa dotyczy nieruchomości nabytych w latach 2007 – 2008, zgodnie z obowiązującym w tym czasie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT.

—mpa

sądmeldunekulga

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)