Trwa ładowanie...

Umowa-zlecenie: Rząd chce wyższych składek

ZUS dostanie składki od całego przychodu zleceniobiorcy, wynika z propozycji ministra finansów. Mniejsze mają też być zasiłki i to już w tym roku - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Share
Umowa-zlecenie: Rząd chce wyższych składekŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d11cjdg

Minister Mateusz Szczurek proponuje, aby od 2016 r. zleceniobiorcy na kilku umowach płacili składki od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nie od pensji minimalnej. Docelowo oskładkowany miałby być cały przychód osiągnięty na kilku umowach-zleceniach. Rząd ma zdecydować, kiedy nastąpi pełne oskładkowanie zleceń.

- To bardzo niebezpieczna propozycja. Początkowo przyniesie zwiększenie wpływów do ZUS, ale długofalowo bezrobocie - komentuje Zbigniew Żurek, ekspert BCC. Z propozycji cieszy się natomiast NSZZ "Solidarność".

Zmiany w zasiłkach

Z kolei resort pracy proponuje przyspieszenie wejścia w życie zmian w wyliczeniu zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla rozpoczynających działalność gospodarczą i wykonywanie zlecenia. Chodzi m.in. o ukrócenie praktyk zakładania działalności gospodarczej przez przyszłe matki wyłącznie w celu uzyskania świadczenia z ZUS. Według propozycji zmiana miałaby wejść w życie w ciągu 4 miesięcy od ogłoszenia nowelizacji, a nie dopiero na początku 2015 r.

d11cjdg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11cjdg
d11cjdg